PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczyciele grożą strajkami i pikietą

 • Polskie Radio    13 października 2014 - 20:13
Nauczyciele grożą strajkami i pikietą

Gorące nastroje wśród nauczycieli. Pedagodzy ze związku zawodowego "Solidarność" grożą strajkami w szkołach i pikietą siedziby rządu w Warszawie.
Chcą w ten sposób wyrazić niezadowolenie z braku waloryzacji wynagrodzeń i zmniejszenia wydatków publicznych na oświatę.

Od 2012 roku 30 tysięcy pracowników oświaty straciło pracę i nie widać zmiany w tej tendencji - mówi Mirosława Mazurczak, przewodnicząca nauczycielskiej "Solidarności" w Szczecinie. Podkreśla, że wiele gimnazjów pustoszeje. Dyrektorzy nie są w stanie zagwarantować pełnego etatu, dlatego nauczyciele pracują w kilku szkołach równocześnie.

Czytaj też: Studia i staże dla bezrobotnych nauczycieli

"Nasze wynagrodzenia są na poziomie tych z 2007 roku. Sama zarabiam 2680 złotych na rękę" - opowiada dyplomowana nauczycielka historii Anna Kowalczyk, pracująca w zawodzie od 29 lat.

Nauczyciele ze związku zawodowego "Solidarność" zaplanowali oflagowanie budynków szkół i placówek oświaty, a także kampanię informacyjną. Ostateczne decyzje w sprawie podjęcia strajku ogólnopolskiego mają zapaść w trakcie obrad Komisji Krajowej "Solidarności" 20 i 21 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • serek57954, 2014-10-31 11:10:51

  Od lat brak waloryzacji progów podatkowych /kwoty wolnej od podatku/ plus brak podwyżek choćby inflacyjnych- z Biedronki reklamóweczka zakupów i nie ma 50zł!!
 • puszatek, 2014-10-22 22:10:56

  Pamiętajcie o jednym: każdy gdzieś w swoim życiu trafił lub trafia na nauczyciela. Jest to zawód niezbędny, bo bez niego nie byłoby żadnych innych zawodów: ani lekarzy, ani piekarzy, ani informatyków czy budowlańców, dlatego jest to NAJWAŻNIEJSZY zawód i musi być dobrze, a nawet bardzo dobrze czy św...ietnie opłacany, czy się nam to podoba, czy nie. Pewnie lepiej wydać na kiecki rządzących i ośmiorniczki, nieprawdaż obłudnicy?!  rozwiń
 • josa, 2014-10-14 16:41:38

  do "były nauczyciel" - i to jest ta nauczycielska solidarność? zamiast wiedząc jak ciężko się w szkole pracowało wspierać młodych kolegów w walce o lepsze i godniejsze warunki to taki komentarz? Za czasów PRLu BYŁO JAK BYŁO KAŻDY WIE. TO DO JAKICH STANDARDÓW WEDŁUG KOLEGI MAMY DĄŻY...Ć? DO ZACHODNICH GDZIE NAUCZYCIEL JEST SZANOWANY , ZARABIA WIĘCEJ NIŻ INŻYNIER I NIE MUSI ZASTANAWIAĆ SIĘ CZY STARCZY MU NA WAKACJE I REMONT MIESZANIA. CZY MOŻE TAK KOLEDZE ŻAL SWOICH TRUDNYCH CZASÓW ŻE CHCE ŻEBYŚMY DALEJ BYLI SŁABO ZARABIAJĄCĄ I NIEDOCENIANĄ GRUPĄ NAUCZYCIELSKĄ.JAK TO JEDNA Z MOICH KOLEŻANEK EMERYTEK NAUCZYCIELEK USŁYSZAŁA OD DZIECKA GDY DORABIAŁA ŻEBY STARCZYŁO JEJ NA LEKI - "JEST PANI TYLKO NAUCZYCIELKĄ"  rozwiń