PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczyciele masowo na urlop

 • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 lutego 2013 - 07:39
Nauczyciele masowo na urlop

W tym roku może gwałtownie wzrosnąć liczba nauczycieli korzystających z wolnego dla poratowania zdrowia. Wszystko przez zapowiedź rządu o jego skróceniu.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" MEN chce bowiem zmienić tryb i czas trwania przerwy od pracy w szkole. W ciągu całej kariery zawodowej nauczyciele będą mogli z takiego urlopu skorzystać tylko przez rok, a nie jak obecnie łącznie przez trzy lata. Co więcej, będzie to możliwe dopiero po 20, a nie 7 latach pracy.

Czytaj też: Najbardziej oburzają mnie płatne urlopy dla poratowania zdrowia

Z obawy o utratę prawa do tego przywileju nauczyciele mogą masowo decydować się na płatną przerwę od nauki jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów. Dotyczy to m.in. osób, które z rocznego urlopu już skorzystały, a obecnie mają możliwość udania się na niego po raz drugi lub trzeci - podaje "DGP".

Czytaj też: Pensum nauczycieli zostaje. Urlop ograniczony

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • krzyciel, 2013-02-07 13:34:43

  @podpisałem Ja pisałem o aktualnym stanie prawnym. Natomiast zgadzam się, że wymagania formalne dla nauczycieli są absurdalne (np. fizyk - zgodnie z rozporządzeniem MEN - nie zna matematyki na tyle, by mógł jej uczyć w szkole).
 • podpisałem, 2013-02-06 20:57:53

  @krzyciel pisze: ...tylko nauczyciele takich przedmiotów jak matematyka czy polski mają szansę na pełen etat, pozostali muszą go łatać w innych szkołach... Jest to teza z gruntu fałszywa, lansowana po to, aby ograniczyć niezależność nauczycieli i uzależnić Ich od decydentów. Jakież to specjalistyczn...a wiedza jest potrzebna wykształconej osobie z przygotowaniem pedagogicznym, aby kilku(nasto)letnie dzieci w szkole podstawowej uczyć historii, przyrody, czy plastyki? Przecież chodzi o zebranie kasy za kolejne studia podyplomowe. Przecież chodzi o manipulowanie dostępem do godzin w innych szkołach, w zależności pod stopnia uległości delikwenta względem Pana Wójta. Śmiem twierdzić, że matematyk może z powodzeniem w szkole podstawowej uczyć przyrody, informatyk może uczyć matematyki, polonista historii, a bibliotekarka plastyki. Wystarczy dać tym nauczycielom krótki kurs metodyczny. No ale wygodniej jest przytwierdzać, że należy ganiać Ich po całej gminie, zgodnie z bzdurnym przepisem, ku zadowoleniu nadzoru. Proszę zauważyć, że nauczanie ma być wąskie, przedmiotowe, specjalistyczne, natomiast sprawdzian jest całościowy, bez podziału na dyscypliny naukowe.  rozwiń
 • krzyciel, 2013-02-06 14:20:42

  @dumne oczko Praca w kilku szkołach jest zjawiskiem powszechnym wśród nauczycieli szkół na wsiach lub w małych miejscowościach - tam tylko nauczyciele takich przedmiotów jak matematyka czy polski mają szansę na pełen etat, pozostali muszą go łatać w innych szkołach. Owszem, jest to do d...y, ale je...st to również konieczność, bo za kawałek etatu nie da się wyżyć. @podpisałem Rozciągnięcie urlopu zdrowotnego na inne zawody jest też jakimś rozwiązaniem. Ważne, by pod tym względem nauczyciele nie byli traktowani szczególnie, bo nie oni jedni mają ciężką pracę.  rozwiń