PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczyciele muszą przestać bić dzieci

 • przegląd prasy/Gazeta Wyborcza/PAP    1 czerwca 2012 - 07:28
Nauczyciele muszą przestać bić dzieci

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, domaga się, by bicie w szkole było ścigane z urzędu.
Co 20 polski uczeń, najczęściej w gimnazjum, doświadczył przemocy fizycznej ze strony nauczyciela - wynika z ubiegłorocznego raportu "Przemoc w szkole 2011". Sytuacje takie mało kiedy wychodzą na światło dzienne - donosi "Gazeta Wyborcza".

Sprawy tego typu są ścigane z oskarżenia prywatnego. I choć znowelizowana w sierpniu 2010 r. ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła całkowity zakaz bicia, nauczyciele naruszający nietykalność uczniów często pozostają bezkarni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • obserwator, 2012-06-02 23:36:44

  Z urzędu powinno też być ścigane rozpijanie rodziców uczniów i nauczycieli przez dyrektora na wywiadówce szkolnej. Może XYZ też doradzi gdzie to łamanie prawa skutecznie zgłosić. Nikt na to nie reaguje.
 • Andrzej, 2012-06-01 10:36:18

  A ja upieram się nie za biciem, bo to za mocno powiedziane, a za karceniem. Przeciez nauczyciel bez zadnej przyczyny "nie bije"= nie karci. Karcenie jest przypisane prawu natury, stąd podejmowanie działań sprzecznych z tym prawem wywraca wszystko "na łeb", stad mamy takie obrazki..., ze kosz na smieci zaklada uczeń nauczycielowi na głowę, a ten najlepiej aby w swietle humanizacji nic nie robił i z tym godził się. Nie mówię o Machiawellim, który głosił teorię, że najlepszy wróg to "martwy wróg" postrzegając tępienie oporu z bezwzględnością. Niemniej odejście od fizycznego karcenia jest wielkim błędem. Porzadek lubi świat a dyscyplina bat i takie motto musi być stosowane jeżeli chcemy aby był porzadek, inaczej powstanie chaos- czego przejawy mamy aż nadto widoczne w zachowaniu młodziezy ale nawet dzieci.  rozwiń
 • XYZ, 2012-06-01 09:07:08

  Wierutna bzdura! Wystarczy zgłosić taki fakt do Zespołu Interdyscyplinarnego działającego najczęściej przy ośrodkach pomocy społecznej. Pan Redaktor nie odrobił zadania domowego i nie zapoznał się rzetelnie z treścią cytowanej przez siebie ustawy.