PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciele nie dostają zapłaty za projekty unijne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    2 sierpnia 2011 - 06:55
Nauczyciele nie dostają zapłaty za projekty unijne

Samorządy, które skorzystały z funduszy unijnych na oświatę, nie mają pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń. Zalegają z płatnościami dla nauczycieli za dodatkowe zajęcia dla uczniów zdolnych i nieradzących sobie z nauką.
Ministerstwo Edukacji Narodowej ma na ten cel ponad 620 mln zł z programu operacyjnego „Kapitał ludzki”. Nie chciało jednak samo prowadzić programu i w ubiegłym roku przekazało go urzędom marszałkowskim, nie wskazując, jak mają go realizować – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Nauczyciel na umowę-zlecenie

Teraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, który zarządza programem, uzależnia wypłatę od rozliczenia się z projektu. Gminy, które wzięły w nim udział, muszą czekać na pieniądze. Z powodu niejasnych przepisów o zatrudnieniu nauczycieli przy programach unijnych grozi im także konieczność zwrotu uzyskanej pomocy.

Czytaj też: Nauczyciele nie dostaną wyrównań do pensji

W woj. kujawsko-pomorskim, które pierwsze w ubiegłym roku wystartowało z programem, nauczyciele od grudnia nie dostali wynagrodzeń za pracę z uczniami. W sumie chodzi o 4,5 mln zł.

Czytaj też: Płace nauczycieli sprawą gmin

Problemu nie widzi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, uznając, że kłopoty woj. kujawsko-pomorskiego, wynikają z przyjętego trybu wdrażania projektu.

Kujawsko-pomorski urząd marszałkowski przyjął, że projekt zrealizuje w partnerstwie ze 114 gminami z województwa. Terminowość przekazywania środków zależy od sprawności rozliczania projektu nie tylko przez urząd marszałkowski, ale także przez gminy.

Zdaniem samorządów program wspierania indywidualnej nauki nie został dobrze przygotowany przez resorty rozwoju regionalnego oraz edukacji narodowej. Gminy miały problem z przygotowaniem wniosków na podstawie niezrozumiałych wytycznych obu resortów. Z tego powodu w niektórych województwach program jest opóźniony.

Na przykład w lubuskim i małopolskim dopiero niedawno zakończyły się nabory wniosków. Dodatkowe zajęcia rozpoczną się tam dopiero w przyszłym roku. Tymczasem zgodnie z wymogami Unii Europejskiej muszą się one zakończyć wraz z końcem grudnia 2013 roku. To oznacza, że w tych województwach nie uda się zrealizować pełnego programu zajęć dla trzech roczników – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.