PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczyciele nieprzygotowani do reformy

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 listopada 2012 - 07:06
Nauczyciele nieprzygotowani do reformy

Obniżając wiek szkolny, resort edukacji zapomniał o szkoleniach dla nauczycieli. Pedagodzy dokształcają się na własną rękę.
Wielu nauczycieli nie czuje się odpowiednio przygotowanych do pracy z sześciolatkami, a teraz także pięciolatkami - podaje „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Jedna trzecia nauczycieli się nie uczy

Zakres odpowiednich szkoleń w ramach prowadzonej reformy powinien opracować i zrealizować MEN.

Tymczasem nie został zmodyfikowany nawet program studiów pedagogicznych. Nauczyciele dokształcają się na własną rękę. Sporo z nich płaci z własnej kieszeni. Szkoły albo nie mają na to pieniędzy, albo wysyłają ich na szkolenia o innej tematyce.

Kursy doszkalające nie są tanie. Nauczyciel (tych w szkołach podstawowych pracuje 180 tysięcy) za jedno szkolenie (20 godzin) musi zapłacić prywatnej firmie od 300 do nawet 1000 zł - pisze  „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • podpisałem, 2012-11-29 21:28:57

  @dyro - a jakie to przywileje, tak konkretnie? I następna uwaga - prawidłowy tytuł powinien brzmieć: Nauczyciele czują się nieprzygotowani do reformy.
 • krzyciel, 2012-11-29 14:41:37

  CZas na stusiowanie nauczyciel może i ma - ale nie ma pieniędzy. A i z czasem to różnie bywa. Ale przede wszystkim, to brakuje motywacji. Żaden człowiek (a nauczyciele nie są tu jakimś wyjątkiem) nie będzie chętnie robił czegoś wymagającego, jeżeli nie będzie zmuszony. Nauczyciel w ciągu około 10 la...t może zakończyć ścieżkę awansu - od stażysty do dyplomowanego. I od tej pory (mając 30-parę lat, czyli jakieś 30 lat do emerytury) może już nie robić nic, by podnieść swoje kwalifikacje. I tu jest pies pogrzebany.  rozwiń
 • dyro, 2012-11-29 11:53:38

  Zgadzam sie z Top. Nauczyciele w naszym kraju są niereformowalni. Nawet najmniejsza próba zmiany (czt. zniesienia przywilejów) w KN jest oprotestowywana.