Nauczyciele nieprzygotowani do reformy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 29-11-2012
  • drukuj
Obniżając wiek szkolny, resort edukacji zapomniał o szkoleniach dla nauczycieli. Pedagodzy dokształcają się na własną rękę.
Nauczyciele nieprzygotowani do reformy

Wielu nauczycieli nie czuje się odpowiednio przygotowanych do pracy z sześciolatkami, a teraz także pięciolatkami - podaje „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Jedna trzecia nauczycieli się nie uczy

Zakres odpowiednich szkoleń w ramach prowadzonej reformy powinien opracować i zrealizować MEN.

Tymczasem nie został zmodyfikowany nawet program studiów pedagogicznych. Nauczyciele dokształcają się na własną rękę. Sporo z nich płaci z własnej kieszeni. Szkoły albo nie mają na to pieniędzy, albo wysyłają ich na szkolenia o innej tematyce.

Kursy doszkalające nie są tanie. Nauczyciel (tych w szkołach podstawowych pracuje 180 tysięcy) za jedno szkolenie (20 godzin) musi zapłacić prywatnej firmie od 300 do nawet 1000 zł - pisze  „Rzeczpospolita".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

@dyro - a jakie to przywileje, tak konkretnie? I następna uwaga - prawidłowy tytuł powinien brzmieć: Nauczyciele czują się nieprzygotowani do reformy.

podpisałem, 2012-11-29 21:28:57 odpowiedz

CZas na stusiowanie nauczyciel może i ma - ale nie ma pieniędzy. A i z czasem to różnie bywa. Ale przede wszystkim, to brakuje motywacji. Żaden człowiek (a nauczyciele nie są tu jakimś wyjątkiem) nie będzie chętnie robił czegoś wymagającego, jeżeli nie będzie zmuszony. Nauczyciel w ciągu około 10 la...t może zakończyć ścieżkę awansu - od stażysty do dyplomowanego. I od tej pory (mając 30-parę lat, czyli jakieś 30 lat do emerytury) może już nie robić nic, by podnieść swoje kwalifikacje. I tu jest pies pogrzebany. rozwiń

krzyciel, 2012-11-29 14:41:37 odpowiedz

Zgadzam sie z Top. Nauczyciele w naszym kraju są niereformowalni. Nawet najmniejsza próba zmiany (czt. zniesienia przywilejów) w KN jest oprotestowywana.

dyro, 2012-11-29 11:53:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE