PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciele odznaczeni

  • PAP    14 października 2013 - 19:11
Nauczyciele odznaczeni

Krzyże Orderu Odrodzenia Polski i najwyższe odznaczenia ministra edukacji, m.in. Złote Krzyże Zasługi, wręczono w poniedziałek nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty z całej Polski. Uroczystość odbyła się w Warszawie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
"240 lat temu powstała w Polsce Komisja Edukacji Narodowej. Ta komisja miała bardzo ważne cele, które dzisiaj również są aktualne: powszechność kształcenia, jakość i przygotowanie dobrego obywatela" - powiedziała podczas uroczystości w kancelarii premiera minister edukacji Krystyna Szumilas.

Dziękując nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie podkreśliła, że przed polską szkołą stoją nowe wyzwania, związane głównie z korzystaniem z nowych technologii. Poinformowała też, że w latach 2014-2020 rząd zamierza przeznaczyć ok. 6 mld zł z pieniędzy Unii Europejskiej na rozwój programu "Cyfrowa szkoła". Program, mający unowocześnić szkoły, składa się z czterech elementów. Są to: e-uczeń, e-nauczyciel, którzy wykorzystują na lekcjach sprzęt multimedialny, e-szkoła, wyposażona we właściwy sprzęt oraz e-podręcznik, czyli zasoby cyfrowe, z których uczniowie i nauczyciele mogą korzystać w szkole i w domu. Szumilas dodała, że środki unijne mają być przeznaczane na unowocześnienie klas, gdzie odbywają się zajęcia z biologii i chemii.

Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego, na wniosek ministra edukacji narodowej, "za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz za osiągnięcia w promowaniu polskiej szkoły informatyki na świecie" Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Krzysztofa Diksa z Uniwersytetu Warszawskiego.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono: Jolantę Annę Begińską z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach "za wybitne zasługi w działalności oświatowej i społecznej"; Annę Stanisławę Okońską-Walkowicz z Urzędu Miasta Krakowa "za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty, za osiągnięcia w pracy pedagogicznej i działalności publicznej" oraz Wojciecha Starzyńskiego z Fundacji "Rodzice w szkole" w Warszawie "za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".

Za "zasługi w pracy pedagogicznej, za osiągnięcia w rozwijaniu międzypaństwowej współpracy w dziedzinie edukacji" Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała także Grażyna Złocka-Korzeniewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty minister edukacji wręczyła Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Ponadto wręczyła medale za długoletnią służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Tradycyjnie minister edukacji wręczyła również dyplomy nadania wybranym nauczycielom - mistrzom w zawodzie - honorowego tytułu profesora oświaty. W tym roku tytuł ten otrzymało 20 pedagogów z całej Polski.

Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania kilkunastu oświatowców otrzymało Medal Komisji Edukacji Narodowej; Szumilas wręczyła również nagrody ministra edukacji narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.