PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczyciele rozpoczynają protest, ZNP chce podwyżek o 10 proc. w 2016 r.

 • PAP    17 marca 2015 - 14:48
Nauczyciele rozpoczynają protest, ZNP chce podwyżek o 10 proc. w 2016 r.

ZNP nie wyklucza strajku szkolnego jesienią. Fot. PTWP

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wyklucza strajku szkolnego jesienią, że jeśli rząd nie obieca nauczycielom podwyżek w 2016 roku.
Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął we wtorek decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej, zdecydował też o zorganizowaniu 18 kwietnia w Warszawie ogólnopolskiej manifestacji. ZNP domaga się m.in. podwyżek płac nauczycieli o 10 proc. w 2016 r.

Jak zaznaczył prezes związku Sławomir Broniarz na konferencji prasowej, związek protestuje m.in. przeciwko ignorowaniu nauczycieli i ich potrzeb, przekazywaniu prowadzenia szkół przez samorządy oraz łamaniu przez nie prawa w imię oszczędności.

Oprócz manifestacji, do udziału, w której ZNP, zaprasza przedstawicieli innych branży zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych, planowana jest też akcja informacyjna, plakatowa i oflagowanie placówek oświatowych.

Broniarz powiedział, że w odpowiedzi na akcję protestacyjną ze strony rządu spodziewa się "rozmów, których efektem będzie czytelna informacja: tak, w 2016 roku płace nauczycieli wzrosną". W przypadku fiaska nie wykluczył strajku szkolnego jesienią.

Postulat konieczności rozpoczęcia rozmów z MEN na temat wynagrodzeń nauczycieli ZNP przedstawiło na początku stycznia. Związkowcy chcą wzrostu wynagrodzeń w przyszłym roku przy jednoczesnym powrocie zasady, że podwyżka wynagrodzeń następuje w styczniu. ZNP przypomina, że obecny - 2015 r. - jest trzecim z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek.

Na początku marca doszło do spotkania przedstawicieli ZNP z minister edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską na temat postulowanej przez związek podwyżki. Po tym spotkaniu szefowa MEN powiedziała związkowcom, że oczekuje od nich pokazania mechanizmu, który umożliwi podwyżkę dla nauczycieli w 2016 r. w ramach obecnie istniejących środków. W ubiegłym tygodniu ZNP w liście do premier Ewy Kopacz zaapelowało o spotkanie na temat bieżącej sytuacji w oświacie, w tym także na temat podwyżek.

Postulat wzrostu płac nauczycieli zgłasza też Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Oświatowa "S" tak samo jak ZNP sprzeciwia się przekazywaniu prowadzenia szkół samorządom. Na środę zaplanowane jest nadzwyczajne posiedzenie Rady Sekcji, po nim związkowcy mają poinformować o zaostrzeniu protestu, który rozpoczęli w ubiegłym roku.

Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (14)

 • popraw sie, 2015-06-11 11:19:26

  Czas uwolnic zawód nauczycieli. Wielu z bardzo dobrym wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym czeka na szansze zatrudnienia. W pierwszej kolejności nalezy obniżyc średnie wynagrodzenie dla dyplomowanych nauczycieli do kwoty 4 tys. zł brutto, nastepnie przeprowadzić oceny efektów nauczycieli i ...nieefektynym podziękowac jako brak włąsciwego wypełnienia obowiązków  rozwiń
 • ~~~~, 2015-06-11 08:47:51

  no to porównajcie zaczynającego nauczyciela ... ile godzin pracy z płacą minimalną 1750,00 Lepszy czy gorszy start?????
 • ja, 2015-06-10 21:23:29

  Do matka: Zacznij się leczyć i może na nogi, bo na głowę już za późno.