PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciele są przepracowani, a uczniowie się nudzą

  • PulsHR.pl (jm)    25 sierpnia 2014 - 10:48
Nauczyciele są przepracowani, a uczniowie się nudzą

Według danych Instytutu Badań Edukacyjnych średni tydzień pracy nauczyciela trwa 46 godzin, o sześć więcej niż urzędnika. Praca w klasie to niewiele ponad 30 proc. tego czasu. Co z resztą?
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", samo przygotowanie do lekcji zajmuje nauczycielom średnio ponad 7 godzin tygodniowo. Tyle samo trwa sprawdzanie prac uczniów. Prawie trzy godziny nauczycielowi zajmuje tworzenie dokumentacji. Zdaniem ekspertów lekiem mogłaby być współpraca z innymi nauczycielami, ale na to przeciętny belfer poświęca tylko 45 min w tygodniu.

Czytaj też:  Nauczyciele nie chcą się przekwalifikowywać

Trudno w tym czasie na przykład wymienić się scenariuszami najciekawszych lekcji. Najczęściej znajdują na to czas osoby pracujące w szkołach podstawowych. Jednak im wyższy poziom edukacji, tym gorzej. Najwięcej pracują poloniści, historycy i matematycy. Najmniej – nauczyciele WF.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Alka, 2014-08-29 18:08:09

    Do w.potega@neostrada.pl: Zgadzam się, że niestety nie potrafimy organizować sobie miejsc pracy przy użyciu własnego kapitału i pomysłu - to niestety nasza wielka słabość; pozwalamy na zagrabianie naszego rynku zbytu przez firmy zewnętrzne nawet w tak prostych działaniach jak dystrybucja artykułów m...asowych, czyli handel artykułami spożywczymi. Dlaczego zarabia na nas Jeronimo, Lidl, Kaufland i inne ? Zewnętrzne firmy opanowują całe gałęzie gospodarki i czerpią z naszej pracy dochody wyprowadzane za granicę. Nie jest to jednak efekt źle pracujących szkół, a złego prawodawstwa, zbyt wysokich kosztów pracy i zamiłowania do tego, co ,,zagraniczne". Nie zgadzam się z panującymi opiniami, iż dostęp do wiedzy jest nieograniczony, co zwalnia szkoły z jej przekazywania; byłby ten pogląd uzasadniony, gdyby 100% uczniów miało motywację do zdobywania jej samodzielnie, korzystając z dostępnych źródeł - niestety to tylko pobożne życzenie. Człowiek z natury jest wygodny/leniwy i uczniowie również, a podstawowa wiedza jest konieczna aby dokonywać codziennie właściwych wyborów, nawet we własnym, prywatnym życiu i interesie, nie tylko w pracy zawodowej. Brak wiedzy zaburza/uniemożliwia procesy analizy i syntezy, w konsekwencji powoduje podejmowanie złych decyzji. Nie wylewajmy znowu dziecka z kąpielą.  rozwiń
  • w.potega@neostrada.pl, 2014-08-25 18:52:13

    Badanie czasu pracy nauczycieli jest odwracaniem uwagi od rzeczywistych problemów edukacyjnych. W XXI wieku zadaniem nauczycieli nie jest przekazywanie wiadomości, jak ciągle słyszymy i czytamy oraz niestety praktykujemy, lecz wspieranie wszystkich uczniów w ich rozwoju. Wiedza jest w XXI wieku dost...ępna, także w wydaniu lepszym niż szkolne. Jest wiedzy w otoczeniu ucznia nadmiar. Rozwój uczniów to dorastanie do wykonywania życiowo ważnych czynności, w czym zespoły nauczycieli powinny każdemu uczniowi pomagać. Podstawowe współczesne zadania nauczycieli to: 1) rozpoznanie potencjałów rozwojowych poszczególnych uczniów, 2) programowanie wsparcia, zindywidualizowane, ale w zespołach, 3) prowadzenie z każdym uczniowskim zespołem zajęć silnie motywujących do wysiłku. Tymczasem utrwalono urawniłowkę, narzuconą w PRL-u i dlatego wszyscy udają. Nauczyciele twierdzą (słusznie), że nakazane czynności wykonują, nawet 46 godzin w tygodniu. Uczniowie udają, że niby nauczycieli słuchają, albo co gorsze zapamiętują zbędne informacje. Zaś rodzice chcą mieć spokój, zajęci problemami swojej pracy. Efekt jest taki, że kończą szkoły młodzi ludzie, a co potrafią? Aktywniejsi i zdesperowani jadą uczyć się pracy w Anglii, w Niemczech, etc. W Polsce dochodowej pracy zorganizować nie potrafimy, będąc na europejskim rynku. Co będzie, gdy skończy się wyprzedaż państwowego majątku i skończą się dopłaty unijne? Nadal będziemy od Niemców, Anglików, Francuzów, Holendrów,... znacznie biedniejsi, znacznie mniej zarabiający? To są problemy do rozwiązywania przez szkoły i nauczycieli. Ich rozwiązywaniem powinni zająć się zarządzający szkołami, a także pedagogiczne uczelnie, czego niestety nie widać.  rozwiń