PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczyciele: samorządy stosują wobec nas niecne praktyki

  • bad    22 października 2014 - 20:04
Nauczyciele: samorządy stosują wobec nas niecne praktyki

Przykłady niecnych praktyk samorządów, dyrektorów z tzw. godzinami karcianymi oraz – jak twierdzą nauczyciele - wymuszania od nauczycieli oświadczeń o dobrowolnej dłuższej pracy ponad 8 godz. dziennie – zobowiązali się przedstawić związkowcy w trakcie spotkania z minister Kluzik-Rostkowską.
W środę (22 bm.) w siedzibie MEN minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska spotkała się z przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność".

Rozmowy dotyczyły także systemu premiowania najlepszych nauczycieli, w tym o nagród MEN, wysokości subwencji oświatowej, tzw. godzin karcianych oraz spraw bieżących.

Czytaj też: Nauczyciele grożą strajkami i pikietą

Rozmówcy zgodzili się z opinią przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania Ryszarda Proksy, że zawód nauczyciela musi mieć specjalny status. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała, by wspólnie wypracować model funkcjonowania oświaty w XXI wieku, określić m.in. rolę dyrektora w szkole, awans zawodowy nauczycieli, współpracę szkoły z rodzicami i z organizacjami pozarządowymi.

Czytaj też: Szkoły dostały szczegółowe wytyczne dot. egazminów

Przewodniczący KSOiW Ryszard Proksa stwierdził, że NSZZ „S" dąży do dialogu oraz debaty publicznej na temat sytuacji w oświacie i nie uchyla się od rozmów o najważniejszych sprawach oświatowych. Przewodniczący Ryszard Proksa dodał, iż należy rozmawiać także o bieżących problemach, a są to - jego zdaniem - ponad 46 godzinny czas pracy nauczycieli, zamrożenie płac w oświacie, łamanie prawa przez organy prowadzące.

Związkowcy zobowiązali się do przedstawienia przykładów - ich zdaniem - „niecnych" praktyk samorządów, dyrektorów z tzw. godzinami karcianymi oraz - jak twierdzą - wymuszania od nauczycieli oświadczeń o dobrowolnej dłuższej pracy ponad 8 godz. dziennie. Mają też przedstawić przykłady niezgodnego z prawem niepłacenia za pracę w świetlicy oraz za zastępstwa.

Ustalono, że kolejne spotkanie będzie poświęcone roli dyrektora w szkole oraz bieżącym, najbardziej dokuczliwym , problemom oświatowym.

Poprzednie spotkanie z przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność" odbyło się 9 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2014-10-23 22:31:10

    Co z tego, że przedstawią przykłady "niecnych praktyk", skoro samo-rządzących to nie ruszy, ani nie wzruszy.