Nauczycielska czternastka dobija samorządy

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 17-01-2013
  • drukuj
Kolejny rok z rzędu gminy muszą do końca stycznia wypłacić nauczycielom specjalny dodatek, tzw. czternastkę. Rzecz w tym, że nie mają one na to pieniędzy.
Nauczycielska czternastka dobija samorządy

Wg przepisów, gdy część nauczycieli, np. mianowani, nie ma zapewnionej średniej płacy, to trzeba im wypłacić do końca stycznia dodatek uzupełniający, zwany potocznie czternastką - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Kierunki zmian w Karcie nauczyciela

Od 2009 r. samorządy tylko na ten cel przeznaczyły ponad miliard złotych. Gazeta przeprowadziła sondę w prawie 50 gminach, z której wynika, że znalezienie w budżecie dodatkowych pieniędzy ten cel to duży problem.

Samorządy mają duże zastrzeżenia związane z nałożeniem im tego obowiązku. Jednak zarówno apele do rządu jak i zwrócenie się do Trybunału Konstytucyjnego jak dotąd nie przyniosło rezultatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (12)ZOBACZ WSZYSTKIE

jolanto twój wpis to głupota i żenada i jest efektem wodo- głowia...subwencja powinna wystarczać na całość wydatków oświatowych, a nie wstarcza nawet na wynagrodzenia...samorządy dopłacają ponad 30%....nauczyciele mają płacone z góry ....średnia krajowa jest ustalana, aby nie było dużych różnic w wy...nagrodzeniach bez względu na efekt pracy.....do średniej dopłacają głównie gminy, które mają przerost zatrudnienia, bo nie mają optymalnej struktury.... wniosek, gminy nie tylko nie pożyczają od nauczycieli, ale wchodzą w kredyty, aby zrealizować zobowiązania wynikające z niedoskonałego prawa.... rozwiń

ludwik, 2013-01-19 11:05:49 odpowiedz

Acha, a tytuł powinien brzmieć: "Samorządy mają problem z oddaniem zawłaszczonych nauczycielom pensji". Mówienie tu o "czternastce" jest nie na miejscu i świadczy tylko o poziomie pismaków. Żenada i głupota społeczeństwa, którym tak łatwo jest POmanilupować.

jolanta1, 2013-01-18 22:35:41 odpowiedz

Samorządy działają niezgodnie z prawem, bo "pożyczają" sobie od nauczycieli pieniądze przez cały rok nielegalnie, bez odsetek. W ten sposób nauczyciel kredytuje inwestycje. To jest bezczelnośc i napuszczanie ludzi. Niech, do diabła placa od razu, ile sie należy. Nauczyciel nie jest instytu...cją charytatywną. Niestety, mało kto jest w stanie to pojąć, bo od lat robi sie ludziom wodę z mózgu, a nasze społeczeństwo nie należy do najmądrzejszych. rozwiń

jolanta1, 2013-01-18 22:30:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE