PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczycielska czternastka dobija samorządy

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    17 stycznia 2013 - 06:50
Nauczycielska czternastka dobija samorządy

Kolejny rok z rzędu gminy muszą do końca stycznia wypłacić nauczycielom specjalny dodatek, tzw. czternastkę. Rzecz w tym, że nie mają one na to pieniędzy.
Wg przepisów, gdy część nauczycieli, np. mianowani, nie ma zapewnionej średniej płacy, to trzeba im wypłacić do końca stycznia dodatek uzupełniający, zwany potocznie czternastką - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Kierunki zmian w Karcie nauczyciela

Od 2009 r. samorządy tylko na ten cel przeznaczyły ponad miliard złotych. Gazeta przeprowadziła sondę w prawie 50 gminach, z której wynika, że znalezienie w budżecie dodatkowych pieniędzy ten cel to duży problem.

Samorządy mają duże zastrzeżenia związane z nałożeniem im tego obowiązku. Jednak zarówno apele do rządu jak i zwrócenie się do Trybunału Konstytucyjnego jak dotąd nie przyniosło rezultatu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (12)

 • ludwik, 2013-01-19 11:05:49

  jolanto twój wpis to głupota i żenada i jest efektem wodo- głowia...subwencja powinna wystarczać na całość wydatków oświatowych, a nie wstarcza nawet na wynagrodzenia...samorządy dopłacają ponad 30%....nauczyciele mają płacone z góry ....średnia krajowa jest ustalana, aby nie było dużych różnic w wy...nagrodzeniach bez względu na efekt pracy.....do średniej dopłacają głównie gminy, które mają przerost zatrudnienia, bo nie mają optymalnej struktury.... wniosek, gminy nie tylko nie pożyczają od nauczycieli, ale wchodzą w kredyty, aby zrealizować zobowiązania wynikające z niedoskonałego prawa....  rozwiń
 • jolanta1, 2013-01-18 22:35:41

  Acha, a tytuł powinien brzmieć: "Samorządy mają problem z oddaniem zawłaszczonych nauczycielom pensji". Mówienie tu o "czternastce" jest nie na miejscu i świadczy tylko o poziomie pismaków. Żenada i głupota społeczeństwa, którym tak łatwo jest POmanilupować.
 • jolanta1, 2013-01-18 22:30:16

  Samorządy działają niezgodnie z prawem, bo "pożyczają" sobie od nauczycieli pieniądze przez cały rok nielegalnie, bez odsetek. W ten sposób nauczyciel kredytuje inwestycje. To jest bezczelnośc i napuszczanie ludzi. Niech, do diabła placa od razu, ile sie należy. Nauczyciel nie jest instytu...cją charytatywną. Niestety, mało kto jest w stanie to pojąć, bo od lat robi sie ludziom wodę z mózgu, a nasze społeczeństwo nie należy do najmądrzejszych.  rozwiń