Nauczycielskie płace bez konkretów

System wynagradzania nauczycieli jest tematem spotkania w MEN, dotyczącego ewentualnych zmian w ustawie Karta nauczyciela.
Nauczycielskie płace bez konkretów

ZAKTUALIZOWANA: Było to kolejne spotkanie na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela, jednocześnie pierwsze poświęcone wynagrodzeniom nauczycieli. Następne spotkanie na temat wynagrodzeń zaplanowano na drugą połowę września.

Czytaj też: Trójstronna gra o Kartę nauczyciela

"Nie chcemy ograniczać wynagrodzeń nauczycieli" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Zaznaczył, że chodzi o to, by przy zachowaniu puli środków na wynagrodzenia na obecnym poziomie system uprościć, zracjonalizować, by był łatwiejszy do zarządzania.

Jak poinformował, podczas spotkania poruszono m.in. kwestię świadczeń o charakterze socjalnym, np. dodatku wiejskiego czy mieszkaniowego.

Czytaj też: Choroba nauczyciela na urlopie

"Wydają się one w obecnych czasach w takiej postaci nie do końca uzasadnione" - ocenił. "Rozmawialiśmy też o tym, jak wynagrodzenia mogłyby mieć charakter bardziej motywujący. Wydaje się jednak, że tutaj daleko jeszcze do pomysłu, który mógłby być wprowadzony w skali całego kraju" - mówił wiceminister.

Zaznaczył, że na spotkaniu nie padły konkretne propozycje. "Omówiliśmy obecny stan rzeczy" - powiedział Jakubowski.

O tym, że podczas spotkania nie zgłoszono żadnych konkretów, mówili dziennikarzom także pozostali uczestnicy rozmów w MEN. "Spotkanie praktycznie zakończyło się niczym" - powiedział przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. Podkreślił, że związki oczekują na konkrety ze strony rządowej.

"Takiego spotkania jak dzisiejsze jeszcze nie było. Nie złożono żadnych konkretnych propozycji, nie mieliśmy do czego zajmować stanowiska" - powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

System wynagradzania nauczycieli jest od lat krytykowany jako bardzo skomplikowany. Na wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki do niego. Dodatków jest 14. Po zsumowaniu ich wraz z wynagrodzeniem zasadniczym wychodzi tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli, określone w ustawie Karta Nauczyciela.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

A może będą jakieś konkrety...?

TERESA, 2012-09-02 22:40:33 odpowiedz

Zasatanawiam się skąd ta liczba 14 dodatków do pensji nauczyciela? Doliczyłam się 4 : wiejski, mieszkaniowy, stażowy i za wychowawstwo.

Lidia, 2012-09-02 19:07:20 odpowiedz

Obniżyć nauczycielom pensję o 30%, a 25% nauczycieli w ogóle zwolnić, bo są niepotrzebni i będą konkrety.

Propozycja konkretu, 2012-08-28 13:57:13 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE