PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczycielskie prawo do nadliczbówek

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    7 grudnia 2011 - 10:35
Nauczycielskie prawo do nadliczbówek

Nauczyciel ma prawo do wyższego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, choć nie przewiduje ich Karta nauczyciela.
Wyższa pensja przysługuje pedagogowi na podstawie kodeksu pracy. Dostanie ją, gdy pracuje ponad osiem godzin, np. w białej i zielonej szkole. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia może oznaczać bankructwo gmin – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Nauczyciele a 40-godzinny tydzień pracy

Prawa tego nie respektują jednak dyrektorzy szkół i prowadzące je samorządy.

Czytaj też: Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie

Karta mówi tylko o godzinach ponadwymiarowych, czyli przydzielonych ponad wymiar pensum w ramach planu lekcji. Gminy zapominają, że do spraw wynikających ze stosunku pracy nieuregulowanych w Karcie stosuje się przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z nim czas przepracowany ponad normę stanowi godziny nadliczbowe, które są dodatkowo płatne – podaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Większe pensje dla lepszych nauczycieli

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Mama, 2011-12-07 11:48:17

  "z dzieciakami...... NIGDY WIĘCEJ", a jakie głębokie poczucie misji społecznej i zawodowej środowiska nauczycielskiego.
 • Myszka, 2011-12-07 11:25:29

  "z dzieciakami...... NIGDY WIĘCEJ" - typowe podejście nauczycieli do dzieci, ale szmal to oczywiście i to dużo. Tylko za co?
 • miki, 2011-12-07 11:17:40

  To mamy pierwsze efekty debilnych reform. Mam w rodzinie nauczycielkę, i byłem kiedyś na wycieczce z dzieciakami...... NIGDY WIĘCEJ. Kiedyś nauczyciel jechał na wycieczkę za darmo (niektórzy chcieli by płacił;-)), a dziś pojedzie - jak będzie kasa.....