PARTNER PORTALU
 • BGK

Nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia. Będzie brakujące rozporządzenie

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    12 stycznia 2018 - 06:00
Nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia. Będzie brakujące rozporządzenie
W rozporządzeniu uregulowany zostanie zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego, znajdą się także wzory skierowania na badanie oraz orzeczenia lekarskiego (fot.shutterstock.com)

W drugiej połowie stycznia nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia powinny wyjść z przepisowej próżni. Ministerstwo Zdrowia zapewniło związki zawodowe, że na dniach opublikuje brakujące rozporządzenie. Mimo to część obaw pozostaje. – Problem z urlopami jest dużo większy, niż się wydaje – komentują związkowcy.
Dokument ma wejść w życie w dniu publikacji. W rozporządzeniu uregulowany zostanie zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego, znajdą się także wzory skierowania na badanie oraz  orzeczenia lekarskiego. Po tym cała procedura powinna ruszyć z kopyta. 

– Na spotkaniu panowała bardzo miła i otwarta atmosfera. Wiceminister zapewnił nas, że opublikowanie rozporządzenia to kwestia dni – komentuje Zbigniew Świerczek, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Jednocześnie – jak dodaje – potwierdził opinię związków, że potencjalne zagrożenia dla nauczycieli, jakie przyniosły obowiązujące od 1 stycznia przepisy o udzielaniu urlopów dla poratowania zdrowia, można rozwiązać jedynie poprzez naniesienie zmian w Karcie Nauczyciela.

– Problem jest dużo większy, niż się wydaje – uważa Sławomir Wittkowicz, szef branży oświaty i nauki Forum Związków Zawodowych. Jak wyjaśnia, jedna z najważniejszych kwestii dotyczy formy współpracy szkół i lekarzy medycyny pracy, którzy od 2018 roku wydają decyzje o przyznaniu  nauczycielom urlopu. By to robić, mają mieć podpisaną umowę ze szkołą.

Zdaniem związkowców to może wpłynąć na ich ogląd, bowiem nie chcąc stracić dodatkowego zarobku, niechętnie będą kierowali nauczycieli na roczną przerwę dla zdrowia.

Czytaj więcej: Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Znikną asystenci. Wyróżniający się nauczyciele dostaną 500 zł

– Czujemy tu obawę, że samorządy nieprzychylne nauczycielom będą nieformalnie nakazywały dyrektorom szkół odwoływanie się. Już teraz są gminy, gdzie dyrektorzy odwoływali się od 100 procent wydanych decyzji na skierowanie nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia – komentuje Świerczek.

Inna problematyczna sprawa to właśnie same odwołania. Pojawia się pytanie na jakiej podstawie dyrektor, który już wcześniej wydał skierowanie do lekarza, będzie się mógł odwołać od jego decyzji?

– Już wcześniej będzie musiał sprawdzić, czy nauczyciel spełnia kwestie formalno-prawne, a wglądu do informacji medycznych chyba nie będzie miał – zastanawia się wiceszef oświatowej „S”.

Ostatni problem to katalog schorzeń, jakie uprawniają pedagogów do skorzystania z tej formy urlopu. Od nowego roku urlop zdrowotny będzie udzielany nauczycielowi „w celu leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę”.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • I., 2018-01-17 14:17:41

  Do były nauczyciel: Szkolenia... I co jeszcze za tę pensję z Biedronki.
 • I., 2018-01-17 14:15:20

  Już nic mnie nie trzyma w tym zawodzie. Ani pensja, ani przerwa świąteczna, ani urlop dla poratowania zdrowia. Żegnaj szkoło! Addio!
 • były nauczyciel, 2018-01-14 23:03:38

  To ważne zagadnienie z racji tego, że gardło jest narzędziem pracy nauczyciela i często ze względu na nadmierną eksploatację (zbyt dużo godzin w ciągu dnia związane z dodatkowymi nadgodzinami) jest ono przeciążane i skutkuje tym, że pracownicy resortu oświaty zapadają na ciężkie zapalenie gardła, kr...tani lub dosłownie zdzierają sobie struny głosowe. Dodatkowo nauczyciele narażeni są również na zakażenia "przynoszone" do szkoły przez chore dzieci. I jeszcze jedna sprawa, o której zdaje mi się zapomniano - profilaktyka i organizowanie (zwłaszcza dla młodych nauczycieli zaczynających dopiero swoją karierę zawodową) szkoleń zawodowych dotyczących właściwej emisji głosu. I chodzi mi tu o to, że powinniśmy wydobywać głos nie eksploatując nadmiernie gardła, a używając/angażując mięśnie przepony-to można wyćwiczyć, a ćwiczenie czyni mistrza.  rozwiń