Nauka języka migowego dla urzędników

Urzędy administracji publicznej będą musiały zatrudniać osoby ze znajomością języka migowego. Fundacja na rzecz Osób Głuchych i Języka Migowego z Olsztyna pomaga urzędnikom nauczyć się porozumiewania z niesłyszącymi.

Fundacja opracowała minirozmówki migowo-polskie (książka wraz z płytą). Bezpłatne egzemplarze rozsyłane są do szkół, bibliotek, urzędów pracy, ośrodków szkolno-wychowawczych oraz wyższych uczelni. Projekt „Minirozmówki migowo(PJM)-polskie, polsko-migowe(PJM) ze słowniczkiem. Znaki migowei przykładowe dialogi z zakresu rozwoju zawodowego” został sfinansowany przez Fundację Kronenberga.

Publikacja stanowi innowacyjne narzędzie, które zostanie wykorzystywane w edukacji dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa warmiosko-mazurskiego.Zebranie słownictwa z zakresu edukacji i rozwoju zawodowego ma na celu ułatwienie młodzieży niesłyszącej zrozumienie mechanizmów rządzących rynkiem pracy oraz umożliwienie im samodzielnego podejmowanie decyzji dotyczących edukacji.

Funkcję edukacyjną pełnią również wzory dokumentów aplikacyjnych umieszczone w publikacji, które są dodatkowo opatrzone opisami i wyjaśnieniami w języku polskim tak, aby były zrozumiałe dla osób niesłyszących.W publikacji wykorzystano także pismo migowe (SignWriting), które jest innowacyjnym narzędziem stosowanym w wielu szkołach dla niesłyszących na całym świecie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU