PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauka w dwóch językach

  • krosnocity.pl (Piotr Dymiński)    29 grudnia 2011 - 08:46
Nauka w dwóch językach

W Krośnie powstanie Gimnazjum Dwujęzyczne. Uczniowie będą mieli zwiększoną ilość godzin języka angielskiego, ponadto niektórych przedmiotów będą się uczyć również po angielsku. Czy nowa szkoła powstająca przy „Koperniku” będzie cieszyć się zainteresowaniem i zdobędzie uznanie?
Gimnazjum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika powstaje przy I Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie, w tym samym budynku. Według uzasadnienia uchwały „Nowe gimnazjum korzystnie uzupełni sieć szkół publicznych i podobnie jak utworzone wcześniej oddziały sportowe, przyczyni się do zwiększenia liczby uczniów, w tym spoza Krosna uczących się w krośnieńskich szkołach".

Uczniowie gimnazjum i liceum będą uczyć się w jednym budynku, szkoły będą funkcjonować jako „Zespół Szkół Ogólnokształcących". Jak dowiedzieliśmy się, nauka w Gimnazjum będzie się odbywała początkowo w dwóch oddziałach. Kolejne roczniki gimnazjalistów będą zastępować tym samym oddziały odchodzące z LO. Tym samym, gdy do „Kopernika" dołączą trzy kolejne roczniki gimnazjalistów, w budynku będzie funkcjonował w sumie tylko o jeden oddział więcej niż obecnie. Jak zapewnia dyrekcja, nie będzie to powodowało problemów lokalowych. Szkoła będzie nadal funkcjonowała w systemie jednozmianowym.

Nabór do pierwszych klas nowego gimnazjum będzie prowadzony w terminie poprzedzającym rekrutację do gimnazjów ogólnodostępnych. O szczegółach z pewnością poinformujemy, gdy kryteria naboru będą już dokładnie znane.

Wiadomo jednak, że szkoła dwujęzyczna to oferta dla najbardziej uzdolnionych i ambitnych. Oprócz większej ilości godzin języka obcego (5 godzin w tygodniu), uczniowie będą się uczyć co najmniej dwóch innych przedmiotów po angielsku (na pewno będzie to biologia). Będzie ich obowiązywała znajomość materiału w języku polskim, a oprócz tego będą poznawać słownictwo i definicje w języku angielskim. Dyrektor Ryszard Józewczyk nie wyklucza, że nowe gimnazjum, podobnie jak Liceum im. Mikołaja Kopernika, może przyciągać uczniów z sąsiednich powiatów. W przypadku mniejszej liczby chętnych, możliwe będzie rozpoczęcie roku szkolnego z tylko jednym oddziałem gimnazjum.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości, z myślą o absolwentach gimnazjum dwujęzycznego powstanie również dwujęzyczne liceum. Sprawa nie jest przesądzona, jednak pomysł ten pojawia się w uzasadnieniu uchwały o utworzeniu wspomnianego gimnazjum.

Wydaje się, że największym problemem jest posiadanie odpowiedniej kadry do prowadzenia zajęć przedmiotowych w języku obcym. Szkoła zapewnia jednak, że sobie z tym poradzi, czy to siłami własnych nauczycieli, czy zatrudniając kogoś nowego. Do „Kopernika" spływają już oferty.

Szkoły dwujęzyczne powstają zwykle w dużych miastach (np. Kraków, Warszawa) lub tam, gdzie istnieją liczne mniejszości narodowe (np. niemiecka lub ukraińska). Tworzenie szkoły dwujęzykowej w Krośnie to ogromne wyzwanie. Samorząd krośnieński jednak je podejmuje, podbudowany bardzo dobrymi wynikami uczniów krośnieńskich szkół. Uchwała została podjęta przez Radę Miasta bez kontrowersji czy sprzeciwów. Wszyscy radni (21) głosowali „za".

„Utworzenie od 1 września 2012 roku Gimnazjum Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie jest jednym z działań Prezydenta Miasta Krosna, zmierzających do umocnienia pozycji Krosna jako lokalnego ośrodka edukacyjnego" - czytamy w podsumowaniu uzasadnienia Uchwały Rady Miasta w sprawie utworzenia nowego Gimnazjum.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.