Nie będzie dotacji dla gmin na zakup podręczników?

Rząd nie przewiduje wprowadzenia dofinansowania dla gmin na zakup podręczników. Nie może policzyć kosztów tej operacji.
Nie będzie dotacji dla gmin na zakup podręczników?

Założeniem resortu edukacji jest, by podręczniki były bezpłatne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjów. Projekt nowelizacji zakłada, że stanowiłyby one własność szkół, dzieciom byłyby wypożyczane.

Ministerstwo Edukacji ma sfinansować podręczniki do nauczania zintegrowanego klas I-III podstawówek. Pozostałe podręczniki mają kupować gminy za dotację. Niestety, pojawiło się ryzyko, że na dotację nie wystarczy pieniędzy w budżecie państwa - informuje serwis samorzad.pap.pl.

- Proponuję, aby projektowane regulacje zostały ograniczone obecnie wyłącznie do kwestii zapewnienia bezpłatnego podręcznika dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej - napisała wiceminister finansów Hanna Majszczyk w piśmie do MEN.

Pozostałe podręczniki mogłyby być sfinansowane "na etapie późniejszym".

Majszczyk zaznacza, że problemy z dotacją dla gmin na zakup podręczników mogą wynikać z obniżenia wieku szkolnego.

O sprawie pisaliśmy w marcu. Czytaj: Ile samorządy będzie kosztował darmowy podręcznik?

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Koszty programu rosną z każdym nowym artykułem, a jeszcze nie podano kosztów administracji i zarządzania przekazywaniem używanych podręczników w szkole...

domksiazki.com.pl, 2014-04-06 12:54:46 odpowiedz

Do KTK: Tak właśnie jest, no ale ważne, ze ktos mundry z ministerstwa miał pomysł ku uciesze gawiedzi. Kto tam na tych stolkach siedzi, bo mam wrazenie, ze jacyś niesprawni umysłowo.

pawik, 2014-04-04 10:25:22 odpowiedz

Słusznie, powiedzieć gminom, że mają obowiązek kupić podręczniki, a pieniądze są w dotacji. To - tradycyjne już - obciążanie samorządów wyborczymi obietnicami rządu.

KTK, 2014-04-04 09:20:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE