PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie będzie dotacji dla gmin na zakup podręczników?

 • bad    3 kwietnia 2014 - 18:23
Nie będzie dotacji dla gmin na zakup podręczników?

Rząd nie przewiduje wprowadzenia dofinansowania dla gmin na zakup podręczników. Nie może policzyć kosztów tej operacji.
Założeniem resortu edukacji jest, by podręczniki były bezpłatne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjów. Projekt nowelizacji zakłada, że stanowiłyby one własność szkół, dzieciom byłyby wypożyczane.

Ministerstwo Edukacji ma sfinansować podręczniki do nauczania zintegrowanego klas I-III podstawówek. Pozostałe podręczniki mają kupować gminy za dotację. Niestety, pojawiło się ryzyko, że na dotację nie wystarczy pieniędzy w budżecie państwa - informuje serwis samorzad.pap.pl.

- Proponuję, aby projektowane regulacje zostały ograniczone obecnie wyłącznie do kwestii zapewnienia bezpłatnego podręcznika dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej - napisała wiceminister finansów Hanna Majszczyk w piśmie do MEN.

Pozostałe podręczniki mogłyby być sfinansowane "na etapie późniejszym".

Majszczyk zaznacza, że problemy z dotacją dla gmin na zakup podręczników mogą wynikać z obniżenia wieku szkolnego.

O sprawie pisaliśmy w marcu. Czytaj: Ile samorządy będzie kosztował darmowy podręcznik?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • domksiazki.com.pl, 2014-04-06 12:54:46

  Koszty programu rosną z każdym nowym artykułem, a jeszcze nie podano kosztów administracji i zarządzania przekazywaniem używanych podręczników w szkole...
 • pawik, 2014-04-04 10:25:22

  Do KTK: Tak właśnie jest, no ale ważne, ze ktos mundry z ministerstwa miał pomysł ku uciesze gawiedzi. Kto tam na tych stolkach siedzi, bo mam wrazenie, ze jacyś niesprawni umysłowo.
 • KTK, 2014-04-04 09:20:56

  Słusznie, powiedzieć gminom, że mają obowiązek kupić podręczniki, a pieniądze są w dotacji. To - tradycyjne już - obciążanie samorządów wyborczymi obietnicami rządu.