PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie było żadnego plagiatu. Elementarz w druku

  • IAR    16 maja 2014 - 15:05

Nie dopuściliśmy się żadnego plagiatu - zapewnia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Ostateczna wersja pierwszej części „Naszego Elementarza” poszła do druku.
Nie dopuściliśmy się żadnego plagiatu - zapewnia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Zarzuty wydawców, że 30 procent pierwszej części "Naszego Elementarza" przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pochodzi z podręczników Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych szefowa resortu uważa za absolutnie nietrafione.

Czytaj też: Wydawcy: rządowy podręcznik jest plagiatem

Joanna Kluzik-Rostkowska tłumaczyła na konferencji prasowej, że ewentualne podobieństwa pomiędzy różnymi wydawnictwami wynikają z podstawy programowej. "Jeżeli wprowadzamy jakąś literę i wiadomo, że dzieci w pierwszej połowie pierwszej klasy znają ich niewiele, to w prawie każdej książce będą te same słowa: mama, tata, kot, pies, bo są to podstawowe słowa, których się uczą" - argumentowała.

Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że ostateczna wersja pierwszej części „Naszego Elementarza" poszła do druku. Jak wygląda darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów można zobaczyć na stronach resortu.

Kluzik-Rostkowska zapewniła, że MEN wziął pod uwagę uwagi kierowane do ministerstwa podczas konsultacji społecznych. Główna autorka podręcznika Maria Lorek poinformowała, że w ostatecznej wersji podręcznika - zgodnie z sugestiami - będzie więcej matematyki i mniej liter ze znakami zmiękczenia. Liczba stron została zwiększona z 92 do 96. Te dodatkowe strony obejmują głównie matematykę. Zdecydowano, że uczniowie poznają wcześniej nie uwzględnioną cyfrę 4. W oddanej do druku wersji nie ma literki ś.

W wyniku konsultacji zmieniono też część ilustracji i poleceń. Zrezygnowano z wprowadzenia jednego długiego tekstu - opowiadania o trzech świnkach.

MEN poinformowało, że w trakcie konsultacji od 17 do 30 kwietnia stronę resortu odwiedziło prawie 63 tysiące osób. Do ministerstwa wpłynęło ponad 360 opinii, głównie od nauczycieli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.