Nie było żadnego plagiatu. Elementarz w druku

Nie dopuściliśmy się żadnego plagiatu - zapewnia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Ostateczna wersja pierwszej części „Naszego Elementarza” poszła do druku.

Nie dopuściliśmy się żadnego plagiatu - zapewnia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Zarzuty wydawców, że 30 procent pierwszej części "Naszego Elementarza" przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pochodzi z podręczników Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych szefowa resortu uważa za absolutnie nietrafione.

Czytaj też: Wydawcy: rządowy podręcznik jest plagiatem

Joanna Kluzik-Rostkowska tłumaczyła na konferencji prasowej, że ewentualne podobieństwa pomiędzy różnymi wydawnictwami wynikają z podstawy programowej. "Jeżeli wprowadzamy jakąś literę i wiadomo, że dzieci w pierwszej połowie pierwszej klasy znają ich niewiele, to w prawie każdej książce będą te same słowa: mama, tata, kot, pies, bo są to podstawowe słowa, których się uczą" - argumentowała.

Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że ostateczna wersja pierwszej części „Naszego Elementarza" poszła do druku. Jak wygląda darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów można zobaczyć na stronach resortu.

Kluzik-Rostkowska zapewniła, że MEN wziął pod uwagę uwagi kierowane do ministerstwa podczas konsultacji społecznych. Główna autorka podręcznika Maria Lorek poinformowała, że w ostatecznej wersji podręcznika - zgodnie z sugestiami - będzie więcej matematyki i mniej liter ze znakami zmiękczenia. Liczba stron została zwiększona z 92 do 96. Te dodatkowe strony obejmują głównie matematykę. Zdecydowano, że uczniowie poznają wcześniej nie uwzględnioną cyfrę 4. W oddanej do druku wersji nie ma literki ś.

W wyniku konsultacji zmieniono też część ilustracji i poleceń. Zrezygnowano z wprowadzenia jednego długiego tekstu - opowiadania o trzech świnkach.

MEN poinformowało, że w trakcie konsultacji od 17 do 30 kwietnia stronę resortu odwiedziło prawie 63 tysiące osób. Do ministerstwa wpłynęło ponad 360 opinii, głównie od nauczycieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE