PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie chcą patrona z niechlubną przeszłością

  • Polskie Radio    7 marca 2015 - 16:21
Nie chcą patrona z niechlubną przeszłością

Oskar Lange współpracował z sowieckim wywiadem. Fot. wikipedia.

W wyniku odtajnienia dokumentów okazało się jednak, że ekonomista Oskar Lange w przeszłości współpracował z sowieckim wywiadem
Głosowali już uczniowie, teraz wypowiedzą się nauczyciele. W Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu trwa procedura zmiany patrona placówki. Od 1981 roku jest nim profesor Oskar Lange. W wyniku odtajnienia dokumentów okazało się jednak, że ekonomista w przeszłości współpracował z sowieckim wywiadem.

- Pismo, które otrzymaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej jednoznacznie to potwierdza - mówi Grzegorz Słowik, który koordynuje proces zmiany patrona placówki.

Czytaj też: Komunistyczna działaczka nie będzie już patronką kieleckiego liceum

Pierwsze wzmianki o jego agenturalnej przeszłości pojawiły się w latach 90-tych ubiegłego wieku. Później po otwarciu archiwów polskich i amerykańskich ostatecznie dowiedziono, że Oskar Lange tajnie kolaborował z NKWD.

- Zaproponowaliśmy dwie kandydatury, które mogłyby godnie reprezentować naszą szkołę - autora reformy walutowej Władysława Grabskiego i przedwojennego ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego - mówi dyrektor placówki Gracjan Fołta.

Uczniowie w ramach specjalnego głosowania zdecydowali, że najlepszym patronem szkoły byłby Władysław Grabski. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślają, że ze względu na wybitną działalność ekonomiczną jest to godny wzór do naśladowania.

Nauczyciele i rodzice będą głosować w kwietniu. Ostatecznie zmianę musi zaakceptować Rada Miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.