PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma chętnych do utworzenia żłobka

  • dziennik.stargard.pl    22 lipca 2011 - 22:54
Nie ma chętnych do utworzenia żłobka

Mimo że dzięki zmianom w przepisach, od 1 kwietnia łatwiej niż wcześniej można otworzyć żłobek, w Stargardzie Szczecińskim brakuje chętnych. A zainteresowanie taką formą opieki jest, podobnie jak każdego roku, duże.
W tym roku 38 maluchów nie dostało się do Żłobka Miejskiego przy ul. Krasińskiego i na os. Zachód. Do obu punktów przyjęto łącznie 160 dzieci. Od kilku lat żłobki znów stały się popularne.

- Wpływ na to ma profesjonalny personel z dużym doświadczeniem, który nie tylko opiekuje się dziećmi, ale także je edukuje. Poza tym mamy bardzo dobre warunki lokalowe, oferujemy dodatkowe zajęcia np. język angielski czy rytmikę - mówi Irena Łukaszewicz, dyrektorka Żłobka Miejskiego w Stargardzie.

W tym roku zainteresowanie również było bardzo duże. Wpłynęło 198 prawidłowych zgłoszeń. Komisja kwalifikacyjna zakończyła rekrutację. Zgodnie ze statutem Żłobka, w pierwszej kolejności brano pod uwagę zarobki rodziców oraz miejsce zamieszkania. Większe szanse na przyjęcie miały te dzieci, których oboje rodzice pracują. Łatwiej dostać się do żłobka tym dzieciom, które wychowuje samotnie pracujący rodzic, gdy jedno z rodziców uczy się lub ma orzeczony stopień niepełnosprawności.

Do Żłobka przy ul. Krasińskiego 5 uczęszczać będzie 78 dzieci. Natomiast na os. Zachód A4 - 82 dzieci. Pozostałe 38, których nie zakwalifikowano w pierwszym naborze, zostały ujęte na liście rezerwowej. Będą przyjmowane do Żłobka Miejskiego w ciągu roku, sukcesywnie, w miarę uwalniania się miejsc w związku z rezygnacją rodziców dzieci już zakwalifikowanych.

Od 4 kwietnia bieżącego roku można łatwiej utworzyć żłobek, ponieważ ustawa pozbawiła placówki statusu zakładów opieki zdrowotnej. W efekcie nie muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów, dotyczących warunków pobytu dzieci oraz zatrudniania odpowiedniej kadry, które obowiązują szpitale.

Obecnie żłobek może prowadzić każdy podmiot - osoby fizyczne, gmina, osoby prawne i osoby nie posiadające osobowości prawnej. Trzeba jednak spełnić pewne standardy. Na ośmioro dzieci musi przypadać jeden opiekun. Jeśli w grupie są dzieci poniżej jednego roku lub dzieci niepełnosprawne, wówczas jeden opiekun nie może dbać więcej niż o pięcioro podopiecznych.

Jeśli w żłobku jest więcej niż 20 dzieci, wówczas dodatkowo musi być zatrudniona pielęgniarka. Żłobki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 20. tygodnia do trzech lub czterech lat.
W żłobku muszą być przynajmniej dwa pomieszczenia. O chęci utworzenia żłobka trzeba poinformować gminę.

- Dotychczas nikt nie wystąpił o wpisanie do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzących działalność na terenie Gminy Miasta Stargard Szczeciński - poinformowała nas naczelnik Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim Agata Kmieć-Łuciuk. Dodaje jednak, że kilka osób było wstępnie zainteresowanych taką formą, jednak jak na razie nikt nie podjął ostatecznej decyzji o utworzeniu placówki.  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.