Nie ma dobrej edukacji bez dobrych nauczycieli

- Nie ma dobrej edukacji bez dobrych nauczycieli - powiedziała minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podczas spotkania z Janem Björklundem, wicepremierem i ministrem edukacji w rządzie Szwecji.
Nie ma dobrej edukacji bez dobrych nauczycieli

Zdaniem minister Krystyny Szumilas wymiana doświadczeń w zakresie krajowej polityki edukacyjnej, nakierowanej na podnoszenie efektywności kształcenia przy jednoczesnym zapewnieniu równości szans, może być owocna dla obu stron.

Ministrowie Polski i Szwecji potwierdzili, że współpraca obu krajów w dziedzinie edukacji powinna koncentrować się na obszarach, które stanowią wspólne wyzwania. Priorytetowym zadaniem jest przygotowanie do zawodu nowych nauczycieli, w czym kluczową rolę powinno odgrywać kształcenie uniwersyteckie uwzględniające dobre przygotowanie praktyczne do wykonywania zawodu nauczyciela. Ważną rolę pełnią też systemy doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz motywowania do dobrej pracy.

Czytaj też: Pilotaż nowego systemu doskonalenia nauczycieli

Podobnie pożyteczna dla obu krajów może być wymiana doświadczeń dotyczących zmian w systemie kształcenia zawodowego na rzecz lepszego przygotowania praktycznego uczniów do potrzeb przedsiębiorców i rynku pracy.

Ministrowie zgodzili się, że przygotowanie to powinno być trwałym elementem kształcenia zawodowego w szkołach, realizowanym we współpracy z pracodawcami, dzięki czemu uczniowie zapoznają się z realnymi warunkami funkcjonowania w konkretnych zawodach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

@obserwator - napiszmy "specjalistów" - czyli ludzi, którzy bardzo często nie mają uprawnień pedagogicznych, a prowadzą jakieś "zajęcia" bez nadzoru merytorycznego i pedagogicznego. Specjalistami to oni są w dziedzinie robienia rodzicom wody z mózgu. Oczywiście - samo-rzadzacym p...asuje, że rodzice płaczą i płacą. rozwiń

podpisałem, 2013-09-27 22:03:42 odpowiedz

Co za hipokryzja, w przdszkolach wyrzucili właśnie na bruk 20 tyś specjalistów i chcą zatrudniać ludzi bez kompetencji byle było taniej!!!

obserwator, 2013-09-27 10:56:02 odpowiedz

Dobrze, ze chociaż na poziomie ogólnych tez jest wreszcie prawidłowe uzgodnienie. Długo do tych tez dochodzono. To co dotychczas w Polsce robiono przeczy tezom z bieżących rozmów. Szwedzi wiedzą co mówią.

w.potega@neostrada.pl, 2013-09-27 09:38:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE