PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie można ustalić opłaty w wysokości 0 zł za przedszkole

  • AT    21 stycznia 2014 - 17:37
Nie można ustalić opłaty w wysokości 0 zł za przedszkole

Nie można ustalić opłaty w wysokości 0 zł za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu.
Rada gminy Skarbimierz określiła wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w gminnym przedszkolu publicznym. Ustaliła ją w wysokości 0
 złotych za godzinę pobytu.

Uchwała ta nie spodobała się wojewodzie opolskiemu.

- Po ustaleniu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolu prowadzonym przez gminę rada gminy powinna określić wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym ustalony wymiar zajęć bezpłatnych. Musi przy tym pamiętać, że zgodnie z ograniczeniem ustanowionym w art. 14 ust. 5a ustawy wysokość tej opłaty nie może przekraczać 1 zł za godzinę zajęć - poinformował wojewoda.

Czytaj też:  Rekrutacja do przedszkoli i szkół na nowych zasadach

Jak stwierdził obowiązek ustalenia odpłatności za wychowanie przedszkolne nie powstanie, jeżeli organ prowadzący na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy ustali czas bezpłatnych zajęć w wymiarze odpowiadającym ilości godzin pracy przedszkola. W takim bowiem przypadku nauczanie, wychowanie i opieka przedszkola będą nieodpłatne.

- Ustalenie takiej opłaty nie mieści się w granicach prawnych możliwości, co więcej, w takim wypadku nie można w ogóle mówić o ustaleniu opłaty – stwierdził wojewoda.

Zobacz szczegóły w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.