PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie można wstrzymywać wydawania świadectw

  • PAP    27 czerwca 2013 - 11:27
Nie można wstrzymywać wydawania świadectw

Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych z powodu nieuiszczenia opłat za świadectwo szkolne lub składek na radę rodziców jest niezgodne z prawem - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej z związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego.
"W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi stosowania w niektórych szkołach praktyk wstrzymywania wydawania uczniom i absolwentom promocyjnych świadectw szkolnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu m.in. nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej składki na radę rodziców, braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki, uprzejmie informujemy, że praktyki tego typu są niezgodne z prawem" - napisano w komunikacie umieszczonym w środę na stronie internetowej MEN.

Przytoczno w nim także fragment z rozporządzenia ministra edukacji z 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zapis ten głosi: "świadectwa, odpisy świadectw dojrzałości, odpisy aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomu, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych, a także kopie, są wydawane odpowiednio przez szkoły, kuratora oświaty, komisje okręgowe i przedszkola nieodpłatnie".

W piątek dla 4,757 mln dzieci i młodzieży oraz około 662 tys. nauczycieli zakończy się rok szkolny 2012/2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-06-27 12:34:35

    Już samo domaganie się opłaty za świadectwo jest niezgodne z prawem. A wpłaty na Radę Rodziców są również nieobowiązkowe. W sumie, to szkoła nie ma prawa zmuszać rodziców do wnoszenia jakichkolwiek opłat za swoją działalność. Więc tym bardziej nie ma żadnych podstaw, by od dokonywania tych opłat uza...leżniać wydanie świadectwa.  rozwiń