Nie można wstrzymywać wydawania świadectw

Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych z powodu nieuiszczenia opłat za świadectwo szkolne lub składek na radę rodziców jest niezgodne z prawem - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej z związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego.
Nie można wstrzymywać wydawania świadectw

"W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi stosowania w niektórych szkołach praktyk wstrzymywania wydawania uczniom i absolwentom promocyjnych świadectw szkolnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu m.in. nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej składki na radę rodziców, braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki, uprzejmie informujemy, że praktyki tego typu są niezgodne z prawem" - napisano w komunikacie umieszczonym w środę na stronie internetowej MEN.

Przytoczno w nim także fragment z rozporządzenia ministra edukacji z 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zapis ten głosi: "świadectwa, odpisy świadectw dojrzałości, odpisy aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomu, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych, a także kopie, są wydawane odpowiednio przez szkoły, kuratora oświaty, komisje okręgowe i przedszkola nieodpłatnie".

W piątek dla 4,757 mln dzieci i młodzieży oraz około 662 tys. nauczycieli zakończy się rok szkolny 2012/2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Już samo domaganie się opłaty za świadectwo jest niezgodne z prawem. A wpłaty na Radę Rodziców są również nieobowiązkowe. W sumie, to szkoła nie ma prawa zmuszać rodziców do wnoszenia jakichkolwiek opłat za swoją działalność. Więc tym bardziej nie ma żadnych podstaw, by od dokonywania tych opłat uza...leżniać wydanie świadectwa. rozwiń

krzyciel, 2013-06-27 12:34:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE