PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie wszystkie śląskie szkoły chcą mieć darmowy podręcznik

  • PAP    13 sierpnia 2014 - 08:50
Nie wszystkie śląskie szkoły chcą mieć darmowy podręcznik

- 46 spośród 1249 szkół publicznych i niepublicznych w woj. śląskim nie zamówiło darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Odsetek placówek, które zrezygnowały z tej możliwości, jest niewielki - powiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk.
W woj. śląskim jest 1166 szkół podstawowych publicznych i 83 niepubliczne. Jak poinformowała  rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk, darmowego podręcznika "Nasz elementarz" nie zamówiło łącznie 46 szkół, w tym 13 publicznych i 33 niepubliczne.

Szkoły podstawowe z woj. śląskiego otrzymają prawie 64 tys. sztuk elementarza standardowego i ponad 580 sztuk podręcznika zaadaptowanego na potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami, w tym m.in. dzieci słabowidzących.

Czytaj też:  MEN: Kuratorzy dostarczą darmowe podręczniki przed 1 września

Wietrzyk zauważyła, że odsetek szkół, które podręcznika nie zamówiły, "jest niewielki". "Te 46 szkół, które zrezygnowały z podręcznika, wśród przyczyn podawały między innymi wspólną decyzję rodziców, dyrektora szkoły i organu prowadzącego, by zakupić inny podręcznik. W tej grupie są również placówki, w których ze względu na wysoką niepełnosprawność dzieci podręczniki nie są potrzebne oraz takie, w których nie będzie we wrześniu klas pierwszych" - powiedziała.

Pierwsza partia podręczników powinna trafić do wybranych szkół w środę.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

Czytaj też: UOKiK sprawdza rynek podręczników szkolnych

Nauczyciele będą mogli skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje jej organ prowadzący (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.