PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie wydano wszystkiego z rezerw na edukację

  • PAP    28 czerwca 2011 - 20:33

W 2010 r. nie wydano wszystkich środków, które były w budżecie państwa w rezerwach celowych na zadania związane z edukację; zostały środki m.in. w rezerwie na stypendia socjalne i na wyprawkę szkolną - wynika z informacji na temat wykorzystania budżetu.
Informacja przedstawiona została we wtorek na posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Odnosząc się do informacji poseł PiS Lech Sprawka zwrócił uwagę na wynoszącą 501 tys. zł rezerwę celową na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego (w tej rezerwie mieści się też "Wyprawka szkolna"), z której nie wykorzystano ponad 20 proc. środków. "To daje 80 mln zł" - podkreślił.

W odpowiedzi wiceminister edukacji Krystyna Szumilas podała, że na stypendia socjalne z Narodowego Programu Stypendialnego wykorzystano kwotę 376 mln 510 tys. zł, a samorządy zwróciły kwotę 47 mln 915 tys. zł. Z kolei na realizację rządowego programu "Wyprawka szkolna" przekazano samorządom z budżetu 85 mln 573 tys. zł; zwróconych zostało 32 mln 997 tys. zł.

Szumilas poinformowała także, że w ramach rezerwy celowej nazwanej "Bezpieczna i przyjazna szkoła" przekazano samorządom 6 mln zł, lecz powiaty bolesławiecki i bełchatowski odstąpiły od podpisanych wcześniej umów na łączną kwotę 562 tys. zł, inne samorządy zwróciły 49 tys. zł.

Zenobia Kazimierczak z Najwyższej Izby Kontroli, mówiąc o wykorzystaniu środków z rezerw celowych przypomniała nowelizację ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którą samorządy obecnie muszą mieć udział własny w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty na dane zadanie. Podała, że 203 gminy nie zapewniły go przy środkach na stypendia socjalne z Narodowego Programu Stypendialnego. Odnosząc się zaś bezpośrednio do "Wyprawki szkolnej" powiedziała, że z kontroli w urzędach wojewódzkich wynika, że zapotrzebowanie na wyprawki okazało się niższe niż wysokość przeznaczonych nas ten cel środków.

Według niej, gminy rezygnowały z przyznanych im środków na budowę placów zabaw, a nawet unieważniały postępowania przetargowe, bo środki otrzymane nie pokryłyby kosztów planowanej budowy.

Z informacji przedstawionej połączonym komisjom wynika także, że samorządy w całości wydały przekazane im z budżetu państwa środki wysokości 26 mln 448 tys zł na zasiłki dla uczniów poszkodowanych w ubiegłorocznej powodzi oraz na wypoczynek dzieci z zalanych terenów - 5 mln 647 tys. zł.

Na wniosek posła Sprawki połączone komisje w swojej opinii dla sejmowej Komisji Finansów Publicznych mają umieścić uwagę o konieczności podjęcia niezbędnych działań na rzecz wykorzystania w przyszłości wszystkich środków zapisanych w rezerwach celowych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: