Niebezpieczne place zabaw

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 11-03-2011
  • drukuj
Nawet co czwarty plac zabaw budowany w ramach rządowego programu "Radosna szkoła" może mieć poważne wady, zagrażające życiu i zdrowiu dzieci. Tak przynajmniej twierdzi Centrum Kontroli Placów Zabaw.
Niebezpieczne place zabaw

Jak informuje "Dziennik Polaki" okazuje się, że MEN zatrudniło do kontroli huśtawek firmy, które wcześniej miały niewiele wspólnego z podobną działalnością. Ponadto kontrole ograniczały się do badania zgodności z normami i sprawdzania certyfikatów.

Jak zaznacza Dominik Berliński z Centrum Kontroli Placów Zabaw, które w ubiegłym roku prowadziło audyt huśtawek w Małopolsce i na Śląsku, aż 80 proc. urządzeń dostępnych na rynku pomimo posiadanych certyfikatów jest niezgodnych z normą, a przynajmniej połowa z nich ma poważne wady.

"Dlatego firma kontrolująca place nie powinna opierać się wyłącznie na dokumentach czy certyfikatach, ale powinna sprawdzić, czy konkretne urządzenie rzeczywiście gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo" - mówi Dominik Berliński. Jego zdaniem, aż 25 proc. radosnych placów może mieć poważne wady, zagrażające zdrowiu i życiu dzieci. Dlatego, jak zauważa szef CKPZ, MEN powinno teraz zlecić zupełnie innym firmom ponowną kontrolę skontrolowanych już placów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE