PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepełnosprawne dzieci – dojazd do szkół

  • 24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    14 stycznia 2013 - 10:58
Niepełnosprawne dzieci – dojazd do szkół

Władze Swarzędza od kilku lat pomagają niepełnosprawnym dzieciom zamieszkałym na terenie gminy w docieraniu do szkół.
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, oprócz dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb, niepełnosprawni uczniowie mają prawo do korzystania z bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu na zajęcia do szkół podstawowych i gimnazjów, a także specjalnych ośrodków wychowawczych.

Uczniowie, którzy mieszkają na terenie gminy Swarzędz będą od tego roku korzystać z transportu organizowanego przez firmę Dorota i Tomasz Ciesielscy z siedzibą w Łowęcinie, która konkurując w przetargu z firmą AS Politowicz złożyła najkorzystniejszą cenę ofertową.

Usługa transportu niepełnosprawnych uczniów dotyczy przewozu kilkudziesięciu osób do placówek szkolnych, znajdujących się nie tylko w obrębie gminy. Jest to kilkanaście szkół w Poznaniu, Swarzędzu, Owińskach i Paczkowie. Na terenie samego Swarzędza jest to Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami specjalnymi i integracyjnymi oraz Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3.

Oprócz lekcji w wymienionych szkołach odbywają się także zajęcia rehabilitacyjne. Uczniowie mają być dowożeni do szkół i odwożeni do domów zgodnie z obowiązującym planem lekcji bez zbędnego oczekiwania. Opiekunowie, którzy podczas podróży będą sprawować nad pasażerami opiekę, dodatkowo powinni zaprowadzić dziecko do świetlicy i oddać je w ręce nauczyciela.

Firma transportowa będzie wozić uczniów od stycznia do 20 grudnia 2013 roku. Mają do dyspozycji cztery auta przeznaczone dla dziewięciu osób, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych oraz piąte auto zapasowe, na wypadek awarii. Poniżej publikujemy wykaz szkół objętych usługą dowożenia niepełnosprawnych uczniów.

Niektóre ze szkół w Swarzędzu dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie wszystkie placówki spełniają jednak odpowiednie standardy. Pochylnia znajdująca się w Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu pozostawia wiele do życzenia. Naszym zdaniem jest niefunkcjonalna.

Podjazd jest za stromy i osoba niepełnosprawna prawdopodobnie nie byłaby w stanie samodzielnie z niego skorzystać. Wnętrze szkoły zostało podobno przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych uczniów. Nie mogliśmy jednak potwierdzić tej informacji, ponieważ nie udzielono nam zgody na wykonanie zdjęć, jak również nie udało nam się porozmawiać z dyrektorem szkoły.

Ciekawe, czy dyrekcja ma coś do ukrycia? Placówką w pełni dostosowaną do potrzeb uczniów o ograniczonej zdolności poruszania się jest natomiast inna szkoła - Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie. Zamontowane są w niej windy i specjalne toalety z poręczami.

Wykaz szkół objętych usługą dowożenia niepełnosprawnych uczniów przez firmę Dorota i Tomasz Ciesielscy:

1. Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu, ul. Przełajowa 2
2. Zespół Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu, ul. Rycerska 43
+ warsztaty terapii zajęciowej ul. Ognik 20
3. Zespół Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu, ul. Bydgoska 4
4. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu,
ul. Bydgoska 4
5. Zespół Szkół Specjalnych nr 112 w Poznaniu, ul. Obornicka 314
6. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach
7. Przedszkole Specjalne nr 164 w Poznaniu, ul. Libelta 35
8. Szkoła Podstawowa nr 6 z klasami integracyjnymi w Poznaniu, Os. Rusa 56
9. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Poznaniu, ul. Szamarzewskiego 78/82
10. Społeczna Podstawowa Szkoła Specjalna „Zakątek" w Poznaniu,
ul. Dożynkowa 9a
11. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Poznaniu, ul. Żniwna 1
12. Szkoła Podstawowa nr 4 w Swarzędzu - klasy specjalne i integracyjne,
Os. Kościuszkowców 4
13. Zespół Szkół w Paczkowie, ul. Dworska 1, 62-021 Paczkowo
14. Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu - klasa specjalna, os. Czwartaków 1
15. Gimnazjum nr 2 w Swarzędzu - klasa specjalna, ul. Polna 21

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • krzyciel, 2013-01-16 15:28:35

    To nie dyrektor odpowiada za szkołę, tylko organ prowadzący. Że dyrektor nie chce rozmawiać: dostał bubel, a teraz musi się za niego tłumaczyć, to i nie dziwne, że unika prasy. Szkołę oczywiście fotografować wolno (tak, by nie sfotografować uczniów czy nauczycieli, ale sam budynek - jak najbardziej)... i tu dyrektor nie ma nic do zakazywania. Może właśnie o to chodziło, że przed budynkiem byli uczniowie i fotografi siłą rzeczy ująłby na zdjęciu również ich. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby przyjechać do szkoły po południu lub w weekend i sfotografować budynek. Ale oczywiście lepiej najechać na człowieka, że nie pozwolił.  rozwiń
  • JOTKA, 2013-01-16 07:44:01

    hola to chyba jakies jaja. Nie mozna zrobic zdjęcia szkoly. Schodów?. Co do dyrektor to zapewne ...