PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepewna przyszłość liceum w Konstancinie

  • konstancin24.eu    9 września 2013 - 11:05
Niepewna przyszłość liceum w Konstancinie

W tym roku szkolnym w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej 39 nie rozpoczęła nauki żadna pierwsza klasa.
Niestety tegoroczny nabór został anulowany przez starostwo powiatowe, które prowadzi szkolę, ponieważ zgłosiło się zbyt mało absolwentów gimnazjum. Nie udało się również utworzyć w placówce Publicznego Gimnazjum Sportowego. Przyszłość jedynej publicznej szkoły średniej w Konstancinie-Jeziornie jest więc zagrożona.

Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Mirkowskiej od kilku lat boryka się z problemami. Liceum od pewnego czasu balansuje na granicy likwidacji, mając niewielu uczniów.

Mimo że szkoła jest dobrze wyposażona, a jej uczniowie mają dobre wyniki w nauce, placówka nie cieszy się powodzeniem wśród młodych mieszkańców naszej gminy. Absolwenci gimnazjów wolą kontynuować naukę w Warszawie lub w pobliskim Piasecznie. Już dwa lata temu nabór został odwołany. Jednak placówce udało się podźwignąć i w ubiegłym roku znów przyjęła "pierwszaków".

W tym roku Liceum prowadziło rekrutację do sześciu pierwszych klas o różnych ukierunkowaniach m.in. humanistycznym, turystycznym i plastycznym. Jednak największego zainteresowania wśród uczniów spodziewano się innowacyjnymi klasami o kierunkach modeling oraz moda, stylizacja i wizaż.

W ubiegłym roku szkolnym Liceum przy współpracy z Fundacją Models Club uruchomiło pierwszą tego typu klasę w Polsce. Chociaż pomysł wydawał się rewelacyjny, a w ciągu roku kierunek cieszył się sporym zainteresowaniem wśród młodzieży, chcącej zadebiutować w świecie mody, ostatecznie do kolejnej pierwszej klasy zgłosiło się tylko kilkunastu chętnych. Podobna liczba absolwentów zapisała się również do innych klas. Dlatego też zarząd powiatu piaseczyńskiego, który prowadzi szkołę, zdecydował o anulowaniu tegorocznego naboru.

Nie wypalił również pomysł uruchomienia w placówce Publicznego Gimnazjum Sportowego, które miało kształcić młodych piłkarzy, współpracując z pobliskim MUKS Kosa Konstancin, klubem należącym do Romana Koseckiego. Obecnie w Liceum będą kontynuowały naukę dwie klasy (m.in. moda, stylizacja i wizaż), które zdają maturę w tym roku. Jeszcze nie wiadomo co w przyszłości stanie się z placówką i czy może w przyszłym roku zostać zamknięta.

Być może w przyszłości pojawią się nowi uczniowie, jeśli starostwo ogłosi kolejny nabór. Przyszłość szkoły nie jest jeszcze przesądzona, samorządowcy nie  poinformowali o swoich decyzjach.

Nieoficjalnie mówi się o kilku rozwiązaniach, które mogłyby uratować szkolę przed zamknięciem. Jednym z nich jest przeniesienie do Konstancina Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który obecnie znajduje się w Piasecznie przy ul. Szpitalnej 12. Samorządu powiatu nie stać na remont budynku, w którym uczą się niepełnosprawne dzieci, dlatego planuje przeprowadzkę.

Pojawił się również pomysł, by w gmachu przy ul. Mirkowskiej wygospodarować miejsce na gminne gimnazjum, dzięki czemu w publicznych szkołach zrobiłoby się więcej miejsc dla najmłodszych uczniów z "zerówek" i pierwszych klas.

Mimo że szkoła obecnie nie cieszy się dużym powodzeniem, ma wieloletnią tradycję i szkoda byłoby ją zaprzepaścić. Od 1946 roku mirkowska szkoła wykształciła kilka pokoleń mieszkańców naszej gminy i jest częścią historii papiernictwa, ponieważ od lat edukowała m.in. kadrę pobliskiej fabryki papieru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.