PARTNER PORTALU
 • BGK

Niepubliczne szkoły i przedszkola, zmiany dotowania, Zalewska: Do samorządów wróci 100 mln zł rocznie

 • PAP/AT    4 kwietnia 2016 - 16:41
Niepubliczne szkoły i przedszkola, zmiany dotowania, Zalewska: Do samorządów wróci 100 mln zł rocznie
Minister przyjechała do Rzeszowa, by wziąć udział w kolejnej z cyklu 16. wojewódzkich debat na temat systemu oświaty "Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana" (fot. men.gov.pl)

• Samorządom trudno weryfikować pieniądze, które przeznaczają w niepubliczne placówki.
• Uszczelnienie systemu dotowania do samorządów w skali roku wróci ponad 100 mln zł.
• Jedną z największych bolączek systemu są m.in. policealne szkoły dla dorosłych.
Dzięki uszczelnieniu systemu dotowania niepublicznych placówek oświatowych do samorządów w skali roku wróci ponad 100 mln zł, a do budżetu państwa - 25 mln zł - oceniła w Rzeszowie minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"To są pieniądze, które są uszczelnieniem dotacji. Samorządom jest bardzo trudno weryfikować pieniądze, które przeznaczają w różne miejsca w niepublicznych placówkach" - mówiła w poniedziałek (4 kwietnia) w Rzeszowie na konferencji prasowej minister Zalewska.

Zauważyła, że jedną z największych bolączek systemu są m.in. policealne szkoły dla dorosłych. Chodzi o to, że we wrześniu w klasie jest np. 30 osób i dla tylu właśnie samorząd przyznaje dotacje. Jednak w kolejnych miesiącach liczebność klas się zmniejsza i w rezultacie szkołę kończy kilka osób, ale dotacja jest ciągle na początkowym poziomie.

Czytaj też: Zalewska: Są pieniądze na 6-latki w szkole i przedszkolu

"To wydaje się być absurdalne. I mamy kilkanaście takich miejsc, również w niepublicznych ośrodkach wychowawczych (…) Ja mam ogromny szacunek dla publicznych pieniędzy, w związku z tym chcę realnego wydatkowania. To znaczy rynek musi być zróżnicowany, ale samorząd i państwo wtedy, kiedy dają pieniądze publiczne, muszą mieć gwarancje ustawowe, żeby w każdej chwili móc to, w określny sposób, zweryfikować" - zaznaczyła Zalewska.

Czytaj też: Samorządy wyliczają niedociągnięcia reformy oświaty

Grzegorz Pochopień z ministerstwa edukacji narodowej w rozmowie z dziennikarzami wskazywał też na podwójne finansowanie placówek niepublicznych w przypadku pozyskiwania środków unijnych.

"Samorząd, który aplikował środki unijne, które potem przekładały się na zwiększone wydatki, jednocześnie dotował w większej wysokości szkołę, np. niepubliczną, która przecież sama też może po te środki unijne sięgać. Jest to więc rodzaj podwójnego finansowania" - zauważył Pochopień.

Innym newralgicznym obszarem wskazywanym przez min. Zalewską jest wynagrodzenie właścicieli będących również dyrektorami niepublicznych placówek. "Nie tylko zarabiają bardzo duże pieniądze, ale również nie płacą banalnego podatku dochodowego" - mówiła minister. Chodzi o to, że placówki te otrzymują dotacje, które nie są opodatkowane, a w dotacjach tych nie zostało "w żaden sposób wyodrębnione wynagrodzenie".

Pochopień dodał, że z opodatkowania tej części dotacji, którą organ prowadzący szkołę, będący jednocześnie jej dyrektorem, może pokrywać swoje wynagrodzenie, zasili z kolei budżet państwa. Szacuje się, że będzie to kwota 25 mln zł.×
KOMENTARZE (19)

 • Ewa , 2017-01-09 08:46:55

  Prowadzę szkoły niepubliczne od 15 lat pani Ministers zarzuca oszustwo przez szkoły a gdzie jest samorząd od 12 lat borykam się z powiatem gdzie nagminie oszukuje na dotacjach na ucznia od kilkunastu lat wysyłam pisma do Ministerstwa o informację w jaki sposób powinna być wypłacana dotacja ...na szkoły niepubliczne jezeli w 2003 roku otrzymałam 70,75 zł miesięcznie a w tamtym czasie kwota na jednego ucznia szkoły państwowej wynosiła około 3550 zł rocznie . w roku 2015 moja szkoły państwowe subwencję otrzymują na LO wynosiła 3000 zł a dotacja powinna wypłacana byc w wysokosci 50% z danej kwoty a powiat wypłacał 584 zł na rok i gdzie jest tu 50 jak i również w 2016 roku subwencjia na ucznia szkoły publicznej była 3200 zł a szkoła otrzymała z 50% 678,60 zł i gdzie w tym jest że do powiatów wrócą takie miliony jak on cały czas są w powiecie . Same miasta,powiaty i gminy subwencję jaką otrzymuja nie przekazują dla szkół niepublicznych. W ciagu 10 lat wysłałam 7 listów do Ministerstwa o wykładnie czy powiat może w ten sposób wypłacać dotację za każdym razem otrzymywałam odpowiedz same przepisy któych powiat nie przestrzegał i nic więcej. Napisałam do obecnej Minister i otrzymałam pismo żebym podała powiat do Urzędu Skarbowego albo do RIO a to walka z wiatrakami bo nawet sąd nie zna sie na przepisach oświatowych jak i również nie ma odpowiedniego adwokata tylko sądy odrzucaja bo niechce im się zajmować nawet jak przedstawiasz im dowody to i tak oddalaja żeby sie pozbyc problemu. Kto wygrał z Urzedem trzeba mieć pożądna kasę na adwokata i znajacego sie w przepisach oswiatowych kilka lat ciagnę ten problem i żawsze otrzymuję od ministerstwa odpowiedz że jest to informacja tylko do wiadomości a nie przepisy prawne i co tu mydlenie oczów przez panią Minister że zaoszczędzą na naszych szkołach takie miliony jak one są niewydawane prawidłowo  rozwiń
 • qwerty, 2016-08-27 20:08:33

  Do ss: zgadzam się z Tobą w 100%, jest tak, jak piszesz. Ta minister jest niekompetentna, wprowadza chaos, wykazuje się ignorancją i niewiedzą. Ręce opadają.
 • dd, 2016-06-25 10:26:41

  Do MM: całkowicie się z tobą zgadzam, totalne bzdury, Pani Zalewska chyba nie czytała Ustawy, że coś takiego mówi. A co 120/ zł na słuchacza to i tak dobrze, bo nawet 60 zł w niektórych miastach dają na słuchacza.