• PARTNERZY PORTALU

Niepubliczne szkoły i przedszkola, zmiany dotowania, Zalewska: Do samorządów wróci 100 mln zł rocznie

• Samorządom trudno weryfikować pieniądze, które przeznaczają w niepubliczne placówki.
• Uszczelnienie systemu dotowania do samorządów w skali roku wróci ponad 100 mln zł.
• Jedną z największych bolączek systemu są m.in. policealne szkoły dla dorosłych.
Niepubliczne szkoły i przedszkola, zmiany dotowania, Zalewska: Do samorządów wróci 100 mln zł rocznie
Minister przyjechała do Rzeszowa, by wziąć udział w kolejnej z cyklu 16. wojewódzkich debat na temat systemu oświaty "Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana" (fot. men.gov.pl)

Dzięki uszczelnieniu systemu dotowania niepublicznych placówek oświatowych do samorządów w skali roku wróci ponad 100 mln zł, a do budżetu państwa - 25 mln zł - oceniła w Rzeszowie minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

"To są pieniądze, które są uszczelnieniem dotacji. Samorządom jest bardzo trudno weryfikować pieniądze, które przeznaczają w różne miejsca w niepublicznych placówkach" - mówiła w poniedziałek (4 kwietnia) w Rzeszowie na konferencji prasowej minister Zalewska.

Zauważyła, że jedną z największych bolączek systemu są m.in. policealne szkoły dla dorosłych. Chodzi o to, że we wrześniu w klasie jest np. 30 osób i dla tylu właśnie samorząd przyznaje dotacje. Jednak w kolejnych miesiącach liczebność klas się zmniejsza i w rezultacie szkołę kończy kilka osób, ale dotacja jest ciągle na początkowym poziomie.

Czytaj też: Zalewska: Są pieniądze na 6-latki w szkole i przedszkolu

"To wydaje się być absurdalne. I mamy kilkanaście takich miejsc, również w niepublicznych ośrodkach wychowawczych (…) Ja mam ogromny szacunek dla publicznych pieniędzy, w związku z tym chcę realnego wydatkowania. To znaczy rynek musi być zróżnicowany, ale samorząd i państwo wtedy, kiedy dają pieniądze publiczne, muszą mieć gwarancje ustawowe, żeby w każdej chwili móc to, w określny sposób, zweryfikować" - zaznaczyła Zalewska.

Czytaj też: Samorządy wyliczają niedociągnięcia reformy oświaty

Grzegorz Pochopień z ministerstwa edukacji narodowej w rozmowie z dziennikarzami wskazywał też na podwójne finansowanie placówek niepublicznych w przypadku pozyskiwania środków unijnych.

"Samorząd, który aplikował środki unijne, które potem przekładały się na zwiększone wydatki, jednocześnie dotował w większej wysokości szkołę, np. niepubliczną, która przecież sama też może po te środki unijne sięgać. Jest to więc rodzaj podwójnego finansowania" - zauważył Pochopień.

fot. men.gov.pl
fot. men.gov.pl

Innym newralgicznym obszarem wskazywanym przez min. Zalewską jest wynagrodzenie właścicieli będących również dyrektorami niepublicznych placówek. "Nie tylko zarabiają bardzo duże pieniądze, ale również nie płacą banalnego podatku dochodowego" - mówiła minister. Chodzi o to, że placówki te otrzymują dotacje, które nie są opodatkowane, a w dotacjach tych nie zostało "w żaden sposób wyodrębnione wynagrodzenie".

Pochopień dodał, że z opodatkowania tej części dotacji, którą organ prowadzący szkołę, będący jednocześnie jej dyrektorem, może pokrywać swoje wynagrodzenie, zasili z kolei budżet państwa. Szacuje się, że będzie to kwota 25 mln zł.

Minister zauważyła, są to tylko przykładowe obszary, spośród 9 wskazanych przez resort, w których konieczne jest uszczelnienie systemu dotowania oświaty. Tymczasem samorządy zapewne wskażą kolejne. Zaproponują też sposoby rozwiązania problemu.

 


KOMENTARZE (18)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do ss:
zgadzam się z Tobą w 100%, jest tak, jak piszesz. Ta minister jest niekompetentna, wprowadza chaos, wykazuje się ignorancją i niewiedzą. Ręce opadają.

qwerty, 2016-08-27 20:08:33 odpowiedz

Do MM: całkowicie się z tobą zgadzam, totalne bzdury, Pani Zalewska chyba nie czytała Ustawy, że coś takiego mówi. A co 120/ zł na słuchacza to i tak dobrze, bo nawet 60 zł w niektórych miastach dają na słuchacza.

dd, 2016-06-25 10:26:41 odpowiedz

Do Papaja: najgorsze, że tym się już nikt nie zajmuje i uważają, że jest OK. A dotacje są szczegółowo sprawdzane, każdy rachunek więc nie rozumiem o czym ONI mówią??

MM, 2016-05-22 23:45:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE