PARTNER PORTALU
  • BGK

Niewiele dzieci w Lubelskiem pójdzie do pierwszych klas

  • PAP/JL    7 marca 2016 - 08:24
Niewiele dzieci w Lubelskiem pójdzie do pierwszych klas
W Lubelskiem pierwszoklasistów będzie znacznie mniej niż w roku ubiegłym. Fot. Pixabay.com

Tylko kilkoro dzieci najprawdopodobniej pójdzie do pierwszej klasy w gminie Krynice w Lubelskiem. Także w miastach pierwszoklasistów będzie znacznie mniej niż w roku ubiegłym.
Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków sprawiło, że w nadchodzącym roku szkolnym do pierwszych klas pójdą głównie te dzieci, którym ten obowiązek odroczono w ubiegłym roku.

W niewielkiej gminie Krynice takich dzieci jest tylko czworo. Jest tu jedna szkoła publiczna, w ubiegłym roku do pierwszej klasy poszło 19 dzieci.

Czytaj też: Ilu 6-latków do szkoły

– Czworgu dzieciom obowiązek odroczono. Rodzice sześciorga dzieci, które dziś chodzą do pierwszej klasy zadeklarowali wstępnie, że zechcą, aby ją powtórzyli. W ten sposób może się zebrać do 10 osób. Utworzymy dla nich od września pierwszą klasę. Mamy już taką niewielką klasę, obecną piątą, chodzi do niej 12 dzieci – mówi sekretarz gminy Krynice, Jadwiga Chwaleba.

W gminie Gościeradów w ubiegłym roku obowiązek szkolny odroczono 19 dzieciom, a 89 rozpoczęło naukę w pierwszej klasie. W tej gminie jest pięć szkół podstawowych.

– „Jakoś te dzieci będziemy musieli podzielić, zwykle było po jednej klasie pierwszej w każdej szkole. Nie sądzę, żeby pierwszoklasiści mieli powtarzać rok, ale trudno powiedzieć, ile sześciolatków teraz rodzice poślą do szkoły, zobaczymy, jak to będzie – mówi Magdalena Majcher z Urzędu Gminy Gościeradów.

Z kolei w gminie Krzywda w ubiegłym roku do pierwszej klasy nie poszło 47 sześciolatków, prawie jedna trzecia wszystkich.

– Mamy dwa duże zespoły szkół i trzy małe szkoły podstawowe. Będziemy chcieli, aby w każdej szkole powstała jedna klasa pierwsza, nawet gdyby miały być niewielkie, żeby dzieci miały jak najbliżej. W tych dużych szkołach na pewno zbierze się dosyć dzieci, trudniej będzie w małych. Jeśli będzie trzeba, to będziemy dzieci dowozić – zapewnia dyrektorka Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Krzywdzie Alicja Pietrzak.

W Puławach obowiązek szkolny odroczono w ubiegłym roku około 10 proc. wszystkich dzieci, czyli 46. Zdaniem Marzeny Klimek z puławskiego urzędu miasta wraz z tegorocznymi sześciolatkami zbierze się około setki dzieci do pierwszych klas.

– Jest u nas 7 szkół publicznych i 3 niepubliczne. Nie wiemy, jak się rozłożą zgłoszenia pierwszoklasistów, jeszcze konkretnie nie wiemy, ile będzie pierwszych klas i w których szkołach je zorganizujemy – mówi Marzena Klimek.

W Zamościu spośród blisko 700 ubiegłorocznych sześciolatków do szkoły nie poszło 150. W tym roku sześciolatków jest 658, władze samorządowe spodziewają się, że do szkoły pójdzie co piąty, nie zamierzają do tego zachęcać.

W zamojskich szkołach nie ma i nie będzie zerówek. Dla 2381 dzieci w wieku przedszkolnym będzie 1975 miejsc w przedszkolach. Miejsc starczy dla wszystkich w wieku 4-6 lat, oraz dla większości trzylatków.

W Lublinie w nadchodzącym roku szkolnym liczba klas pierwszych w szkołach podstawowych zmniejszy się ponad dwukrotnie, z obecnych 195 do 80 – szacują władze samorządowe. Naukę rozpocznie 1150 dzieci, którym poradnie psychologiczno-pedagogiczne wydały decyzje o odroczeniu obowiązku szkolnego w ubiegłym roku. Była to blisko jedna trzecia ubiegłorocznych 6-latków.

W lubelskich szkołach podstawowych utworzonych zostanie ponad 500 nowych miejsc dla przedszkolaków. Łącznie od września w 27 szkołach będzie 46 oddziałów przedszkolnych, które zapewnią 1100 miejsc dla dzieci pięcio- i sześcioletnich. Rada miasta przyjęła już uchwałę ustanawiającą nową sieć oddziałów przedszkolnych.

Ma to zapewnić opiekę przedszkolną jak największej liczbie dzieci i zapobiec zwolnieniom nauczycieli. W marcu w szkołach mają odbyć się spotkania, na których rodzicom będą przedstawione możliwości nauki sześciolatków w szkołach, bądź w szkolnych zerówkach.

Władze miejskie Lublina chcą uniknięcia zwolnień nauczycieli. Mają oni pracować w nowych oddziałach przedszkolnych bądź prowadzić świetlice urządzone w wolnych pomieszczeniach w szkołach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.