PARTNER PORTALU
  • BGK

Noc u prezydenta, premiera i w parlamencie

  • PAP    13 maja 2011 - 09:21
Noc u prezydenta, premiera i w parlamencie

W ramach Nocy Muzeów, wszyscy ciekawi wnętrz Pałacu Prezydenckiego i Kancelarii Premiera będą mieli okazję obejrzeć miejsca, w których na co dzień urzędują prezydent i szef rządu.
Po raz pierwszy zostaną otwarte podziemia Sejmu, Senat udostępni salę obrad i foyer. Pałac Prezydencki będzie można zwiedzać od godziny 19.00 do 1.00 (ostatnia grupa wejdzie o godzinie 00.45).

Ze względu na prowadzony obecnie remont, zwiedzającym zostaną udostępnione pomieszczenia na parterze budynku m.in. Sala Rycerska oraz Sala Hetmańska, w której prezydent podpisuje najważniejsze dokumenty.

Zwiedzający będą mogli wejść do najważniejszej sali w Pałacu Prezydenckim tj. Sali Białej. W niej prezydent przyjmuje szefów państw. Sala jest usytuowana na osi głównego wejścia, więc po powitaniu gościa przez prezydenta na dziedzińcu przechodzą do Sali Białej na pierwsze rozmowy.

W tych rozmowach nie bierze udziału cała przybyła do Pałacu delegacja, ale tylko najważniejsze osoby. Ozdobą sali są XVII i XVIII-wieczne obrazy oraz wazy z porcelany miśnieńskiej.

We wszystkich salach Pałacu Prezydenckiego zwiedzający będą mogli robić pamiątkowe zdjęcia. Osoby zainteresowane obejrzeniem wnętrz Pałacu powinny mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Obowiązywać będzie zakaz wnoszenia niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek.

Podwoje dla zwiedzających otworzy także Kancelaria Premiera. Goście od godz. 19.00 do 1.00 będą mogli obejrzeć m.in. gabinet premiera oraz salę posiedzeń Rady Ministrów. Trasa wycieczki po Kancelarii obejmie też Salę Obrazową – miejsce oficjalnych ceremonii z udziałem zagranicznych gości premiera.

To tu wygłaszane są najważniejsze oświadczenia szefa rządu i organizowane są konferencje prasowe. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć Salę Okrągłego Stołu, gdzie premier przyjmuje delegacje krajowe i zagraniczne oraz Sale Zegarową i Recepcyjną, w których odbywają się osobiste spotkania premiera i ministrów z szefami rządów oraz ambasadorami.

Dla gości dostępna będzie także Sala Świetlikowa – miejsce posiedzeń Komitetu Stałego Rady Ministrów i sala im. A. Frycza-Modrzewskiego, gdzie w każdy wtorek obraduje rząd. Otwarta zostanie także Sala Kolumnowa, w której organizowane są największe konferencje i uroczystości.

W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić także parlament, który udostępni swoje sale w godz. od 19.00 do 1.00. W sobotę o godz. 19.00 wszyscy chętni będą mieli po raz pierwszy okazję zobaczyć podziemia Sejmu.

Goście będą mieli okazję przejścia podziemiem łączącym główny gmach Sejmu z XIX-wiecznym budynkiem, w którym odbywają się posiedzenia komisji sejmowych. W dwudziestoleciu międzywojennym obradował tam Senat, a po wojnie mieściła się Kancelaria Rady Państwa.

Trasa dla osób, które przyjdą w Noc Muzeów do Sejmu zaczyna się przy Wejściu Głównym, zwyczajowo używanym przez posłów oraz gości oficjalnych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć Salę Kolumnową – największą po Sali Posiedzeń w całym obiekcie.

Była ona pierwszym miejscem obrad przywróconego w 1989 r. Senatu oraz licznych komisji śledczych. Tuż obok Sali Kolumnowej znajdują się słynne sejmowe kuluary – szczególne, przylegające do Sali Posiedzeń miejsce, nieudostępniane zwykle zwiedzającym.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.