PARTNER PORTALU
  • BGK

Nocne wędrówki podziemiami fortecznymi

  • PAP    24 kwietnia 2011 - 11:36
Nocne wędrówki podziemiami fortecznymi

Nocne wędrówki podziemiami fortecznymi organizuje w okresie świąt wielkanocnych Fort IV w Toruniu. Zwiedzający dowiedzą się jak obchodzono święta na frontach wielkich wojen XIX i XX wieku w Europie.
„Każdego dnia, o zmroku umundurowani przewodnicy opowiedzą o realiach koszarowego życia, przybliżą ciekawostki związane z historią toruńskiej twierdzy. Na zakończenie każdego zwiedzania zaprezentowane zostaną unikatowe pocztówki świąteczne z okresu I wojny światowej” – powiedział Paweł Bukowski, toruński przewodnik specjalizujący się w zabytkach architektury militarnej.

Z okazji okresu wielkanocnego, tematyka opowieści przewodników skupiać się będzie na wspomnieniach żołnierskich opisujących świętowanie w warunkach frontowych.

Do wybuchu II wojny światowej, nawet na polach wielkich bitew, czas świąt był okazją do wstrzymania walk. „Przypadki przerwania wojennych zmagań na przykład w Boże Narodzenie czy Wielkanoc nie należały do rzadkości.

Co więcej, zacięci wrogowie potrafili w tym czasie opuszczać okopy i odwiedzać się wzajemnie, by składać sobie życzenia, co wielokrotnie dokumentowano, a po latach takie sceny pojawiały się w wielu filmach czy powieściach” – podkreślił Bukowski.

Na Pomorzu, które od 1772 aż do 1920 roku było pod pruskim panowaniem, Polacy – weterani wojen toczonych przez to państwo – często wspominali „świąteczne” zawieszenia broni.

Często zdarzało się wówczas, że po obu stronach frontu, w mundurach wrogich armii, stali naprzeciw siebie żołnierze polskiego pochodzenia. Po latach dokumentem tych wydarzeń są zgromadzone na okolicznościowej ekspozycji w Forcie IV kartki świąteczne wymieniane niegdyś między żołnierzami i ich rodzinami.

Fort IV w Toruniu został wybudowany w latach 1878-1884 jako trzeci z kolei fort toruńskiego pierścienia fortecznego. W 1894 roku fort otrzymał nazwę – „Yorck” – na pamiątkę postaci pruskiego generała Johanna Davida Yorck von Wartenburg (1759-1830).

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nazwę tę zmieniono na „Żółkiewski”. W 1956 roku wojsko opuściło budowlę. Następnie w podziemiach fortu hodowano pieczarki, a po 1990 roku rozpoczęto jego restaurację i rozpoczęto wykorzystywanie go jako atrakcji turystycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.