PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowa podstawa programowa: Jakie lektury do szkoły podstawowej? Jest lista

 • Anna Trojanowska    1 grudnia 2016 - 08:45
Nowa podstawa programowa: Jakie lektury do szkoły podstawowej? Jest lista
Szkoła podstawowa: Jest kanon lektur (fot.pixabay.com)

• Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło kanon lektur dla szkoły podstawowej dla klas IV, V, VI, VII i VIII.
• Zgodnie z projektem podstawy programowej kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej już od IV klasy będą określone tytuły lektur z języka polskiego.
MEN przygotowało projekt nowej podstawy programowej. Wynika z niego że na języku polskim już od IV klasy określone będą lektury obowiązkowe i uzupełniające dla uczniów.

Klasa IV

* lektury obowiązkowe

"Akademia pana Kleksa" Jana Brzechwy, komiks Janusza Christy "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", "Mikołajek" (wybór opowiadań) René Gościnnego i Jean-Jacquesa Sempé, "Powrót taty", "Pani Twardowska", "Pan Tadeusz" (opisy) Adama Mickiewicza, "Dynastia Miziołków" Joanny Olech, "Mazurek Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego, wybrane podania i legendy polskie, wybrane baśnie polskie i europejskie (w tym: "Kopciuszek", "Kot w butach" i "Sinobrody" Charlesa Perrault, "Bajka o rybaku i rybce" Aleksandra Puszkina i "Piękna i Bestia" Jeanne Marie Leprince de Beaumont), wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej i Juliana Tuwima.
 
* lektury uzupełniające

"Kapelusz za 100 tysięcy" Adama Bahdaja, "Tajemniczy ogród" lub inna powieść Frances Hodgson Burnett, "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka, "Dzieci z Leszczynowej Górki" Marii Kownackiej i Zofii Malickiej, "Cudowna podróż" Selmy Lagerloef, "Biały mustang" Sat-Okha. W spisie znalazł się też wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

Klasa V

* lektury obowiązkowe

"Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa" Clive'a Staples Lewisa, "Pan Tadeusz" (zwyczaje i obyczaje) Adama Mickiewicza, "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara, "Katarynka" Bolesława Prusa, "W pamiętniku Zofii Bobrówny" Juliusza Słowackiego, "Czarne stopy" Seweryny Szmaglewskiej, wybrane mity greckie (w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce), Biblia (powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne), wybrane wiersze ks. Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

* lektury uzupełniające

"Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla, "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki, "Winnetou" Karola May'a, wybrana powieść Małgorzaty Musierowicz, "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego, "Kamizelka" Bolesława Prusa, "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza, "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina oraz wybór innych tekstów kultury.

Klasa VI

* lektury obowiązkowe

"Kameleon", "Śmierć urzędnika" Antoniego Czechowa, "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" Rafała Kosika, wybrane bajki Ignacego Krasickiego, "Pan Tadeusz" (polowanie oraz koncert Wojskiego) Mickiewicza, "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena, "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, wybrane wiersze Słowackiego, Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (10)

 • Joan, 2017-01-26 05:31:28

  Do Ala: A czytałaś Nele żeby się wypowiadać:-)
 • Ala, 2016-12-16 17:17:48

  Nela to dla 2 podstawówki.
 • JP, 2016-12-08 22:39:53

  Kiedy patrzę na zestaw lektur, np. do klasy VIII, przychodzi mi na myśl jeden komentarz: pomieszanie z poplątaniem - "Kamienie na szaniec" i "Balladyna" z "Syzyfowymi pracami" i "Panem Tadeuszem" do spółki. Jeśli ktoś się łudzi, że czternasolatkowie to przeczy...tają, to bardzo dawno z nimi nie rozmawiał. Tworzy się taki program, którego wynik może być tylko jeden - uczniowie udają, że coś czytają, nauczyciele udają, że realizują taką podstawę. Efekt - głupsze społeczeństwo! Może o to właśnie chodzi.  rozwiń