PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa podstawa programowa: Wiedza o ubezpieczeniach społecznych w podstawówce i liceum?

  • Newseria.pl/AT    4 grudnia 2016 - 11:43
Nowa podstawa programowa: Wiedza o ubezpieczeniach społecznych w podstawówce i liceum?
Wiedza na temat ubezpieczeń powinna znaleźć się w podstawach programowych. ZUS współpracuje już w tej sprawie z Ministerstwem Edukacji Narodowej - mówi Gertruda Uścińska

• Kilka dni temu MEN przedstawiło nowe podstawy programowe.
• Wiedza o systemie ubezpieczeń społecznych powinien się znaleźć w podstawach programowych szkół podstawowych i liceów – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
• Polacy nie znają zasad związanych z odprowadzaniem składek i mylą poszczególne ubezpieczenia.
• Blisko 60 proc. nic nie wie o systemie ubezpieczeń społecznych, a tylko 10 proc. ma zadowalający poziom wiedzy – wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych i Millward Brown.
Obecnie szkoły mogą wziąć udział w projekcie „Lekcje z ZUS”. Do olimpiady z wiedzy na temat systemu ubezpieczeń społecznych zgłosiło się ponad 24,5 tys. uczniów.

– Ze względu na doniosłość i szeroki zakres ubezpieczeń społecznych wiedza na ten temat powinna się znaleźć w podstawach programowych nie tylko liceów, lecz także szkół podstawowych. Współpracujemy już w tej sprawie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Nasze obecne działania zmierzające do nadania tytułu olimpiady dotychczasowym konkursom wiedzy o ubezpieczeniach społecznych będą argumentem, aby w podstawach programowych znalazły się zagadnienia z tego zakresu – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Badanie Instytutu Spraw Publicznych i Millward Brown wskazuje, że choć ok. 25 mln Polaków jest włączonych w system ubezpieczeń społecznych, wystarczającą wiedzę o zasadach ubezpieczeń społecznych ma zaledwie 10 proc. osób. Blisko 60 proc. nie ma żadnej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych lub ich wiedza jest szczątkowa. Mylą poszczególne rodzaje ubezpieczenia, nie odróżniają ubezpieczenia chorobowego od zdrowotnego, nie znają przepisów związanych z odprowadzaniem składek od różnego rodzaju umów.

Czytaj też: Nowe podstawy programowe w szkole podstawowej, przedmioty: Jak będzie wyglądać nauczanie?

– Szersza wiedza na temat ubezpieczeń społecznych pozwoliłaby Polakom podjąć działania w kierunku indywidualnej odpowiedzialności za swoją przyszłość i za skutki różnych ryzyk socjalnych, jak choroba, wypadek przy pracy, starość czy inwalidztwo. Pomogłaby także zrozumieć działania, które w tym zakresie podejmują państwo i pracodawcy a przede wszystkim włączyłaby gospodarstwa domowe we współuczestniczenie i współodpowiedzialność w kształtowaniu dochodów na starość – tłumaczy prezes ZUS.

Tylko 25 proc. osób trafnie wskazała na instytucje III filara emerytalnego. Blisko 33 proc. jako instytucję trzeciofilarową podało OFE. Prawie 40 proc. badanych stwierdziło, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne ustala ZUS. Dlatego zdaniem prezes ZUS włączenie do podstawy programowej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych jest koniecznością.

Czytaj też: Jakie lektury do szkoły podstawowej? Jest lista

– Jeżeli pierwsza edycja olimpiady zakończy się powodzeniem, w co wierzę, to rozpoczniemy pracę od podstaw, żeby informować, czym są ubezpieczenia społeczne i dlaczego ta wiedza jest pożyteczna – przekonuje prof. Gertruda Uścińska.×
KOMENTARZE (1)

  • Krystyna, 2017-01-04 16:59:58

    Hahah no jasne, że tłumaczy nasz prezes - w końcvu musisz nauczyć młodzież w jaki sposób sobie radzić, gdy rząd zabiera nasze pieniądze tłumacząc, że to fundusze publiczne. Droga młodzieży - uczcie się, rozwijajcie, oszczędzajcie na kontach prywatnych np w pko. Na dodatkową emeryturę odkładajcie i n...ie wierzcie w słowa tych, którzy nigdy ich nie dotrzymują.  rozwiń