PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa siatka szkół w Poznaniu uchwalona

  • JS    28 marca 2017 - 21:16
Nowa siatka szkół w Poznaniu uchwalona
Sesja rady miasta (fot. poznan.pl)

Rada Miasta przyjęła podczas specjalnej sesji poprawki do nowej sieci szkół uchwalonej 28 lutego.
• Przyjęcie poprawek to efekt uwag zgłoszonych przez Wielkopolskie Kuratorium Oświaty.

• Po decyzji radnych wyjaśniła się sytuacja przyszłego Liceum Dwujęzycznego nr 38, siedziba szkoły będzie oficjalnie przy ul. Małoszyńskiej, ale zajęcia odbywać się będą przy ul. Łozowej.

• Uchwały o nowej siatce szkół poparli tylko radni PiS.

Radni na specjalnej sesji Rady Miasta zajęli się ponownie uchwałami wprowadzającymi nową sieć szkół zgodną z przepisami o reformie oświatowej. Musiało tak się stać ponieważ Wielkopolska Kurator Oświaty zgłosiła uwagi do uchwał podjętych przez Radę Miasta 28 lutego. Zgodnie z ustawowymi zapisami Rada Miasta musi te uwagi uwzględnić. W większości są to uwagi techniczne dotyczące odpowiedniego zapisu wprowadzanych rozwiązań. Jedna uwaga generowała jednak problem dla Gimnazjum nr 58 z ul. Małoszyńskiej. Szkoła ta ma stać się Liceum Dwujęzycznym nr 38 i być przeniesiona na ul. Łozową. Taka decyzja zapadła po burzliwej dyskusji między społecznością szkolną, a władzami miasta.

Dla kuratorium problemem była wpisana do uchwały siedziba szkoły w dwóch lokalizacjach: przy ul. Małoszyńskiej i ul. Łozowej, według kuratorium siedziba powinna być tylko jedna przy ul. Małoszyńskiej. - Po konsultacjach z kuratorium oświaty, formalny zapis siedziby przy ul. Małoszyńskiej nie oznacza, że Liceum Dwujęzyczne nie może mieć zajęć w innej lokalizacji. Ta inna lokalizacja to będzie budynek przy ul. Łozowej - tłumaczył Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty. - Oddziały Gimnazjum nr 58 swoją edukację będą kontynuować przy ul. Małoszyńskiej, a nowe oddziały licealne będą już przy ul. Łozowej - dodał Foligowski.

Przy okazji tych uchwał wywiązała się dyskusja o reformie oświaty. - Chciałem podziękować Wydziałowi Oświaty, prezydentowi i radnym zaangażowanym w tworzeniu nowej sieci szkół. W tej tak źle przygotowanej reformie dziękuję wszystkim, którzy pomogli w minimalizowaniu strat. Wstydem było by dla nas zagłosowanie za tą reformą, dlatego wciśniemy przycisk "obecny". Chcemy aby autorzy reformy wzięli za to odpowiedzialność - powiedział Marek Sternalski, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Radna Joanna Frankiewicz wystąpiła w imieniu klubu radnych Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego: dość już politykierska, naszym zadaniem jest to by tę reformę logicznie i sprawnie wprowadzić. Szkoda, że prezydent uległ presji społeczności niektórych szkół i zrezygnował z proponowanych rozwiązań. To nie jest łatwa reforma, ale można było zracjonalizować sieć szkół ponadpodstawowych, tego nie zrobiono, szkoda. Dlatego klub PRO nie zagłosuje za tymi uchwałami - mówiła radna PRO.

- Tę pracę wykonaliśmy choć nie chcieliśmy w niej brać udziału i była sprzeczna z przekonaniami radnych lewicy - zapowiedziała Katarzyna Kretkowska. -Wzięliśmy udział w demontażu gimnazjów niezgodnie z naszą wolą. Jako samorządy nie mieliśmy na to wpływu. Klub radnych lewicy wstrzyma się od głosu - dodała radna klubu radnych Zjednoczonej Lewicy. Radni PO i lewicy mówili też o zbieranych podpisach pod referendum przeciwko reformie oświaty.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Starsza, 2017-03-29 15:31:18

    Najtrudniejsze to określenie miejsca szkół zawodowych pomaturalnych.Dobrze ze Prezydent podpisał wariant dualnego systemu rozwoju praktyk zawodowych na uczelni z zakładami gdzie mogą uczyć się praktycznie zawodu w zakładach, firmach. Gdzie będą licea? Czy tylko w miastach? Bo tak było kiedyś. Co ...będzie dalej?  rozwiń