PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa siedziba dla niewidomych dzieci

  • PAP    7 maja 2012 - 10:55

W Bydgoszczy zakończono budowę budynku, w którym organizowane będą warsztaty szkolne dla dzieci i młodzieży niewidomych i słabowidzących.
Pierwsze zajęcia praktyczne dla podopiecznych Ośrodka im. L. Braille'a rozpoczną się w nowym roku szkolnym. Inwestycję sfinansował samorząd wojewódzki, prowadzący tę placówkę oświatową.

„Stworzenie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków do nauki i zdobywania zawodu to jeden z warunków do właściwego przygotowania ich do samodzielnego życia i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym” – wyjaśnił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (zabierz głos/oceń marszałka).

Budynek powstał na terenie Ośrodka im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta) i będzie służył przebywającej tam młodzieży. Placówka opiekuje się dziećmi i młodzieżą niewidomą, słabowidzącą, głuchoniewidomą oraz ze złożoną niepełnosprawnością.

W nowym, trzykondygnacyjnym skrzydle budynku ośrodka powstało 26 nowoczesnych pomieszczeń dydaktycznych i pracowni. Wśród nich są cztery sale zajęć wczesnej interwencji dla dzieci z dysfunkcją wzroku, gdzie niewidomi podopieczni przygotowują się do życia z niepełnosprawnością. Do tej pory ośrodek nie miał możliwości prowadzenia tego typu zajęć.

Powstały też pomieszczenia z aneksami kuchennymi, sale dostosowane do nauki zawodów: pracownik obsługi hotelowej i rolnik, oraz pracownie, m.in. hotelarska, gastronomiczna, zajęć plastycznych i informatyczna. Powierzchnia ośrodka powiększyła się o 1,3 tysiąca metrów kwadratowych.

Ośrodek im. Louis Braille’a, należący do samorządu wojewódzkiego, jest jedyną tego typu placówką w regionie kujawsko-pomorskim i w północnej części Polski. Obecnie kształci się w nim ponad 270 uczniów.

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Beata Krzemińska, wartość inwestycji to 5,3 mln zł. „Wkrótce ogłosimy przetarg na wyposażenie sal dydaktycznych i pracowni, a uroczyste otwarcie najnowszej części ośrodka odbędzie się na początku nowego roku szkolnego” – zapowiedziała.

W ramach realizacji innego projektu, w październiku 2011 r. zakończyła się termomodernizacja wszystkich budynków bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a, która objęła ocieplenie fundamentów i stropów, wymianę okien i drzwi, a także remont elewacji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.