PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe arkusze organizacyjne obowiązują. Terminy gonią

  • KDS    10 kwietnia 2018 - 07:56
Nowe arkusze organizacyjne obowiązują. Terminy gonią
W arkuszach organizacji m.in. trzeba będzie umieszczać imiona i nazwiska nauczycieli, do tej pory podawano tylko ich ogólną liczbę. (fot.shutterstock.com)

We wtorek (10.04) wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące tworzenia arkuszy organizacji szkół i przedszkoli. Oznacza to, że trzeba je uwzględnić w arkuszach opracowywanych na rok szkolny 2018/2019. Czasu jest mało.
Ważną zmianą, jaką wnosi dokument jest wydłużenie terminów opiniowania i zatwierdzania arkuszy organizacji publicznych szkół i przedszkoli. Do tej pory zakładowe organizacje związkowe oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny miały 10 dni na wydanie opinii, teraz będą mieli 10 dni roboczych. Także przy wydawaniu opinii przy wprowadzeniu potencjalnych zmian do arkusza zatwierdzonego przez organ prowadzący termin będzie liczony w dniach roboczych.

I właśnie te terminy mogą sprawić nieco problemów. Bowiem dyrektor szkoły lub przedszkola ma czas na przekazanie organowi prowadzącemu arkusza organizacji do 21 kwietnia. Musi on być zaopiniowany przez organizacje związkowe, które mają na to 10 dni roboczych, „nie później jednak niż do 19 kwietnia”. Oznacza to, że dyrektorzy już powinni zabrać się do pracy nad nowymi arkuszami, choć w teorii mają jeszcze na to czas. 

Jak komentują nauczyciele, problem wziął się stąd, że nowy dokument został opublikowany 5 dni po po terminie wskazanym jako ostateczny do wysłania projektów do związków zawodowych. 

Czytaj więcej: Ile będą kosztować podwyżki dla nauczycieli? Mamy wyliczenia miast

Rozporządzenie wprowadza również nowe przepisy umożliwiające rozszerzenie nazwy publicznej szkoły i publicznego przedszkola o dodatkowe określenie wynikające z potrzeb lub oczekiwań społeczności lokalnej lub szkolnej.

Dodatkowo, wraz z 1 września 2018 wejdą w życie przepisy rozporządzenia dotyczące podziału oddziałów klasy I, II i III szkoły podstawowej w przypadku zwiększenia liczby uczniów w trakcie roku szkolnego ponad 25 uczniów.

Zgodnie z nowymi wytycznymi dyrektor będzie mógł podzielić dany oddział za zgodą organu prowadzącego. A jeżeli liczba uczniów w oddziale zwiększy się o więcej niż dwóch uczniów, dyrektor podzieli dany oddział po poinformowaniu rady oddziałowej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.