PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe centrum edukacyjne w Warszawie

  • PAP    17 listopada 2010 - 15:25

55 tys. książek oraz 5 tys. multimediów: DVD z filmami, CD z muzyką, audiobooków, płyt winylowych, programów edukacyjnych znalazło się w zbiorach centrum kulturalno-edukacyjnego Mediateka.
Centrum otwarto w środę 17 listopada na warszawskich Bielanach. Głównym celem liczącej ok. 1,4 tys. mkw. Mediateki jest udostępnianie za pośrednictwem różnych nośników: książek, gier komputerowych, płyt, filmów DVD i VHS, wiedzy ze wszystkich dziedzin nauki. Materiały te będą wypożyczanie i udostępniane na miejscu. Korzystanie z placówki ma ułatwić punkt informacyjno-konsultacyjny. W Mediatece będzie można nie tylko wypożyczyć książkę czy multimedia. Placówka ma stać się także miejscem debat pomiędzy zapraszanymi gośćmi, projekcji filmowych czy spektakli teatralnych.

"Mediateka ma służyć zwiększeniu oferty edukacyjnej, kulturalnej i artystycznej. To niezwykłe, interaktywne centrum, świetnie wyposażone, z kompetentnym personelem, które ma zachęcać dzieci i młodzież do poznawania świata i wydobywać ich ukryte talenty. Najmłodsi mają tu szansę skorzystania z nowoczesnego sprzętu oraz poszerzenia swojej wiedzy i zainteresowań" - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która dokonała uroczystego otwarcia placówki.

Gazeta Biznes Jak przewidują organizatorzy, Mediateka ma być miejscem, gdzie młodzi ludzie rozpoczną przygodę z multimediami w interaktywnym centrum edukacji - MultiCentrum - wykorzystującym nowe technologie, specjalistyczne programy i nowoczesne pomoce naukowe dla poszerzania wiedzy z wielu dziedzin nauki. MultiCentrum ma stanowić również szansę dla nauczycieli na uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych poprzez wprowadzenie nowoczesnej technologii podczas planowanych zajęć grupowych. W MultiCentrum nauczanie ma się odbywać także poprzez eksperymenty, co ułatwi bogata baza narzędzi techniczno-dydaktycznych.

MultiCentrum składa się z różnych warsztatów, z których jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 60 osób. Znajdzie się wśród nich warsztat MultiLingua do nauki języków obcych. LogiKit pozwoli zaś najmłodszym odbiorcom zapoznać się z robotyką. Dzięki klockom K'NEX możliwe stanie się tworzenie własnych robotów, które dzięki programom komputerowym będą "ożywać". W multimedialnej pracowni plastycznej MultiArts możliwe będzie natomiast poznanie dzieł sztuki graficznej i tworzenie za pomocą komputera własnych prac plastycznych, krótkich filmów i animacji. MultiMusic ułatwi zaś tworzenie własnej muzyki przy użyciu multimedialnych instrumentów współpracujących z systemem komputerowym.

MultiScience & MultiTech pozwoli uczniom poznać świat robotyki, czyli dziedziny wiedzy łączącej elementy m.in. mechaniki, elektroniki i informatyki. Wykorzystując znajdujące się w MultiCentrum roboty, uczestnicy warsztatów poznają ich działanie i zastosowanie w przemyśle. Multikid to miejsce, w którym dzieci poprzez zabawę przy użyciu zarówno klocków, jak i komputerów postawią pierwsze kroki w środowisku nauki, sztuki czy techniki. IQ Ring ma być miejscem zmagań umysłów, czyli debat i dyskusji, które mają być transmitowane na żywo w internecie. W E-Galerii - platformie opartej na systemie komputerowym i umieszczonych w wielu miejscach wyświetlaczach LCD - możliwe będzie przeprowadzenie interaktywnej prezentacji.

"Wykrzyknik" to miejsce, w którym możliwe będzie wyładowanie negatywnych emocji. Ma zachęcać użytkowników do "wykrzyczenia" swoich problemów czy frustracji. Specjalnie zaprojektowana Sala Kinoffa umożliwi natomiast organizowanie pokazów filmowych i wystawianie sztuk teatralnych z wykorzystaniem ruchomych elementów scenografii. Instytucja posiada również interaktywny plac zabaw napędzany energią słoneczną. Elektroniczne oprogramowanie umożliwi wspólną zabawę dorosłych z dziećmi.

Prace nad budową Mediateki trwały dwa lata. Koszt inwestycji wyniósł prawie 15 mln zł. Osoby korzystające z wypożyczalni książek i multimediów będą musiały wykupić abonament: 30 zł - kwartalny, 50 zł - półroczny, 90 zł - roczny. Korzystanie ze wszystkich urządzeń i programów na miejscu będzie bezpłatne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.