PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe inwestycje w stolicy Wielkopolski

  • PAP    30 czerwca 2011 - 18:21
Nowe inwestycje w stolicy Wielkopolski

Już wkrótce w Poznaniu rozpocznie się modernizacja torów tramwajowych z centrum miasta w kierunku Stadionu Miejskiego, areny Euro 2012.
W czwartek spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012 podpisała umowę ze zwycięzcą przetargu - firmą Torpol. Jak poinformował w czwartek Andrzej Nowakowski, prezes spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012, która z ramienia miasta nadzoruje inwestycję, prace mają ruszyć w ciągu dwóch tygodni.

- Umowa obejmuje prace na ul. Grunwaldzkiej i na rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Rondo realizowane jest w systemie "zaprojektuj i wybuduj", więc przez te dwa i pół miesiąca będzie projektowanie, zamawianie rozjazdów, szyn. Myślę, że przed listopadem jeden kierunek - z miasta w stronę Junikowa (czyli także w kierunku stadionu) - będzie drożny - powiedział Nowakowski. Zakończenie prac przewidziane jest na marzec 2012 roku. Wartość całej inwestycji wynosi 79 mln zł.

Czytaj też: Poznań stracił 2 mln zł przy projektowanu stadionu?

Jak dodał Nowakowski, 27 czerwca spółka podpisała także umowę na budowę obiektu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu (ICHOT). Inwestycję zrealizuje konsorcjum Hydrobudowy 9 (lider), Hydrobudowy Polska i spółki AK-Bud Kurant.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Poznania (oceń prezydenta), która w nowoczesny sposób będzie prezentowała 1000 lat historii najstarszej części miasta, gdzie kształtowały się zręby państwowości i chrześcijaństwa w Polsce. Centrum będzie otwarte przed Euro 2012. Początkowo będzie dostępne w ograniczonym zakresie, część wystawowa będzie dokończona w ciągu kilku miesięcy po Euro - zapowiedział. Wartość kontraktu zawartego przez konsorcjum to 39,3 mln zł netto. Jego realizacja ma potrwać do końca maja 2012 roku.

- Główny budynek ICHOT będzie miał powierzchnię blisko 600 mkw., powierzchnia całkowita zabudowy to ponad 1,1 tyszytaj . mkw. Ponadto przebudujemy ulicę Gdańską, wykonamy parkingi i chodniki - powiedział członek zarządu Hydrobudowy 9 Maciej Klimacki.

Czytaj też: Poznań miastem wiarygodnym finansowo

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. Podziemia katedry stały się pierwszą nekropolią władców piastowskich. W murach Katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.