PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe plany nauczania

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    31 sierpnia 2011 - 07:15
Nowe plany nauczania

Choć nowe ramówki będą obowiązywały dopiero od 1 września 2012 r., to dyrektorzy, zwłaszcza szkół ponadgimnazjalnych, powinni już w tym roku zacząć przygotowania do ich wdrożenia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Ma ono obowiązywać od 1 września 2012 r., jednak dyrektorzy szkół jego przepisy muszą uwzględnić w projektach arkuszy organizacyjnych, które przedstawiają organom prowadzącym do 30 maja, oraz folderach i informacjach przygotowywanych dla kandydatów do tych placówek – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Według Katarzyny Hall ze szkołą jest dobrze

Przede wszystkim ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla poszczególnych klas oraz minimalną liczbę godzin na poszczególne przedmioty w trzyletnim okresie nauczania (w technikach – w czteroletnim).

Resort edukacji zrezygnował z tygodniowego określenia liczby godzin, które powinny być przeznaczone na poszczególne zajęcia obowiązkowe.

W obecnym stanie prawnym w każdej szkole poza zajęciami obowiązkowymi dyrektor szkoły może przydzielić klasie dodatkowe godziny z tzw. puli godzin dyrektorskich. Będzie mógł wnioskować do organu prowadzącego o przyznanie maksymalnie trzech godzin tygodniowo dla każdej klasy na zwiększenie wymiaru zajęć wskazanych we wniosku.

Duże zmiany czekają szkoły ponadgimnazjalne, a zwłaszcza technika. Uczniowie po I klasie wybiorą przedmioty, których będą się uczyć w zakresie rozszerzonym – podaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Doradca pomoże gimnazjalistom Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.