PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe podstawy programowe do szkół średnich na finiszu

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    17 sierpnia 2017 - 13:59
Nowe podstawy programowe do szkół średnich na finiszu
MEN wyjaśnił, że do ostatecznego projektu podstawy programowej twórczość Miłosza zostanie wprowadzona (fot. pixabay.com)

Jutro (piątek 18 kwietnia) kończą się konsultacje społeczne dotyczące nowych podstaw programowych do szkół średnich. Brak wierszy Czesława Miłosza, laureata literackiej Nagrody Nobla, to nie jedyna uwaga, jaką do projektu zgłosił Pomorski Urząd Marszałkowski, którego opinia pierwsza została upubliczniona.
• W piątek (18 sierpnia) mija termin konsultacji społecznych dotyczących nowych podstaw programowych dla szkół średnich.  

• Szereg uwag przesłał na razie na pewno Pomorski Urząd Marszałkowski (i można je przeczytać w sieci). 

• - Z treści podstawy programowej wyłania się mało samodzielny (odtwórczy) absolwent szkoły ponadpodstawowej - czytamy w opinii z Pomorza. 

*****

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało podpisanie rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum oraz 2-letniej branżowej szkoły II stopnia na początek września. Jutro (piątek, 18.08) mija termin zgłaszania uwag w konsultacjach społecznych. Jak zapewniają rządowi urzędnicy, wszystkie opinie, które do nich trafią, będą analizowane. Dopiero po tym mamy poznać ostateczną wersję dokumentu.

Według nowych wytycznych mają uczyć się pierwszoklasiści od roku szkolnego 2019/2020. Jednak proponowane przez resort zmiany już wywołują sporo emocji. Na początku sierpnia głośnym echem w mediach odbiła się informacja o zniknięciu z nowej podstawy wierszy wybitnego polskiego poety, laureata literackiej Nagrody Nobla, Czesława Miłosza. Resort edukacji już kilka godzin później prostował tę wpadkę.

- Nie wyobrażamy sobie nowej podstawy programowej bez twórczości Czesława Miłosza! Czesław Miłosz jako polski poeta i noblista ma zagwarantowane miejsce w podstawie programowej. Twórczość Czesława Miłosza zostanie wprowadzona do ostatecznego projektu podstawy programowej dla szkoły ponadpodstawowej w zakresie podstawowym – napisali w komunikacie rozesłanym do mediów.

O braku dzieł wybitnego twórcy w przygotowanym przez rząd dokumencie jako pierwsi poinformowali urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy opinię dotyczącą projektu przesłali w ramach uzgodnień z komisją wspólną rządu i samorządu terytorialnego.

- Analizą propozycji nowej podstawy programowej nie zajmowali się urzędnicy, zleciliśmy ją ekspertom z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, który jest naszą jednostką – wyjaśnia Sławomir Lewandowski z pomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Okazuje się, że przegapienie wierszy Miłosza, to jedna z wielu krytycznych uwag, jakie znalazły się w dokumencie. - Podstawa programowa z 2008 roku o wyraźnie tekstocentrycznym charakterze uczyniła język polski bardzo praktycznym przedmiotem, natomiast podstawa z 2017 roku czyni go raczej teoretycznym – czytamy w opinii przesłanej podczas konsultacji.

Innym z braków, na jaki zawrócono uwagę są zapisy świadczące o roli biblioteki szkolnej i nauczania bibliotekarza. Ich zdaniem zapisy te są pozytywne, ale na tym się kończy. Zdaniem autorów opinii, mają „charakter życzeniowych postulatów”. - Zapis „nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni odwoływać się do zasobów biblioteki szkolnej” może okazać się fikcyjny. W podstawie programowej poszczególnych przedmiotów brakuje zapisu o współdziałaniu z biblioteką szkolną – oceniają autorzy. ×
KOMENTARZE (2)

  • qwasyx, 2017-08-18 08:34:09

    najwazniejsze, ze powstana klasy mundurowe Tylko tak dalej Polsko
  • Starsza, 2017-08-17 16:19:11

    Dzisiaj należy już połączyć dydaktykę z psychologia i metodyką nauczania. Uczniowie są w kryzysie dorastania a w tym okresie należy wiedzieć że właściwa metodyka i pozostałe dyscypliny w/w mają zajmować się tworząc warunki dla rozwoju wyższych umiejetności umysłowych. To okres w którym nie powinno s...ię sterować zewnętrznie uczniem bo jeżeli ich nie usamodzielniły to będziemy mieć wiecznie problemy w komunikacji społeczne, to tak jak z przedszkolakami z egocentryzmem społecznym..  rozwiń