PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe świadectwa, dyplomy i legitymacje szkolne. Rozporządzenie do konsultacji

  • pt    24 stycznia 2018 - 13:23
Nowe świadectwa, dyplomy i legitymacje szkolne. Rozporządzenie do konsultacji
Papierowe legitymacje do lamusa? Jak tłumaczy MEN projektowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców (fot.pixabay)

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
  • Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
  • Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmian wprowadzonych ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r.
  • Ważność legitymacji szkolnej w postaci elektronicznej będzie potwierdzana corocznie przez umieszczenie hologramu.

Projektowane rozporządzenie określa warunki i tryb wydawania oraz wzory świadectw, dyplomów państwowych i innych druków dla przedszkoli oraz szkół nowego i dotychczasowego ustroju szkolnego tj. dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dla dotychczasowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj też: Ile zarabia dyrektor szkoły i przedszkola?

W rozporządzeniu wprowadzono rozwiązanie przewidujące możliwość wydawania uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach, odpowiednio legitymacji szkolnych oraz legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postaci elektronicznej.

Jak tłumaczy MEN projektowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców, którzy wielokrotnie wnioskowali o wprowadzenie legitymacji w postaci elektronicznej.

- Zmiana jest również zbieżna z polityką oświatową w zakresie cyfryzacji i umożliwi kodowanie na legitymacji (karcie) dodatkowych usług (np. bilety na transport miejski, wejście do szkoły, itp.) – napisano w uzasadnieniu.  

Ważność legitymacji szkolnej w postaci elektronicznej będzie potwierdzana corocznie przez umieszczenie hologramu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.