Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2014 r. nauczycielom przedszkoli będzie przysługiwać ulga na przejazdy pociągami i autobusami, jednocześnie zmniejszona zostanie wysokość dotychczasowej ulgi na przejazdy dla wszystkich nauczycieli z 37 do 33 procent.
Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli

Z nowym rokiem wchodzi w życie nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Stanowi ona wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał orzekł wówczas, że przepisy przyznające ulgę na przejazdy nauczycielom uczącym w szkołach, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.

Projekt nowelizacji ustawy przygotował Senat. Podczas prac nad nim brane były pod uwagę były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich. W wyniku konsultacji z rządem senatorowie wybrali trzeci wariant, bo dzięki niemu, mimo zwiększenia liczby uprawnionych do ulgi nie pojawiają się dodatkowe koszty dla budżetu.

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów precyzuje, że chodzi o "przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych". Zaznaczono w niej, że nie ma ona zastosowania do komunikacji miejskiej.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

To śmieć nie ustawa bo ustawa powinna obligować do wypełnienia jej zapisów nie jak teraz że jedni ją stosują a inni olewają jak na przykład największy w Polsce śląsko-dąbrowski KZK GOP który nic sobie z niej nie robi i nie daje nauczycielom zadnych ulg. Wąne żeby na cztery strony świata roztrąbić ...jakie te nauczycielskie przywileje ogromne i kosztowne. A nród czyta i tępo wierzy oszołomstwu jakby to afrykańskich dzieci dotyczyło. Może zaadaptujmy do naszej sirmiężnej rzeczywistośco pólnocnokoreański system edukacji i kierujmy do interwencyjnych prac w szkole trwale bezrobotnych. Przecież to takie proste cudze dzieci uczyć. A jakie oszczxędności się wygeneruje. Można bedzie stale jakieś igrzyska narodowi fundować. Edukacja i tak od let leży i kwiczy więć już jej szkody żadnej wyrządzić nie można rozwiń

pllo, 2014-01-03 07:50:17 odpowiedz

Wpisz w Google "Ustawa o systemie oświaty niezgodna z Konstytucją RP!" a dowiesz się o co chodzi.

iar, 2014-01-02 19:12:26 odpowiedz

Najłatwiej zabrać tym, którzy nie mają lobbystów w Sejmie i wpływów w mediach. Zła decyzja!

ixi, 2014-01-02 10:45:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU