Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2014 r. nauczycielom przedszkoli będzie przysługiwać ulga na przejazdy pociągami i autobusami, jednocześnie zmniejszona zostanie wysokość dotychczasowej ulgi na przejazdy dla wszystkich nauczycieli z 37 do 33 procent.
Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli

Z nowym rokiem wchodzi w życie nowelizacja ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Stanowi ona wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2010 r. Trybunał orzekł wówczas, że przepisy przyznające ulgę na przejazdy nauczycielom uczącym w szkołach, a wyłączające z nich nauczycieli przedszkoli, są niezgodne z konstytucją.

Projekt nowelizacji ustawy przygotował Senat. Podczas prac nad nim brane były pod uwagę były trzy możliwości zmiany przepisów: dodanie do listy uprawnionych do 37-procentowej zniżki nauczycieli przedszkoli, pozbawienie wszystkich nauczycieli ulgi lub dodanie do listy uprawnionych nauczycieli przedszkoli przy jednoczesnym obniżeniu wysokości ulgi dla wszystkich. W wyniku konsultacji z rządem senatorowie wybrali trzeci wariant, bo dzięki niemu, mimo zwiększenia liczby uprawnionych do ulgi nie pojawiają się dodatkowe koszty dla budżetu.

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów precyzuje, że chodzi o "przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych". Zaznaczono w niej, że nie ma ona zastosowania do komunikacji miejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

To śmieć nie ustawa bo ustawa powinna obligować do wypełnienia jej zapisów nie jak teraz że jedni ją stosują a inni olewają jak na przykład największy w Polsce śląsko-dąbrowski KZK GOP który nic sobie z niej nie robi i nie daje nauczycielom zadnych ulg. Wąne żeby na cztery strony świata roztrąbić ...jakie te nauczycielskie przywileje ogromne i kosztowne. A nród czyta i tępo wierzy oszołomstwu jakby to afrykańskich dzieci dotyczyło. Może zaadaptujmy do naszej sirmiężnej rzeczywistośco pólnocnokoreański system edukacji i kierujmy do interwencyjnych prac w szkole trwale bezrobotnych. Przecież to takie proste cudze dzieci uczyć. A jakie oszczxędności się wygeneruje. Można bedzie stale jakieś igrzyska narodowi fundować. Edukacja i tak od let leży i kwiczy więć już jej szkody żadnej wyrządzić nie można rozwiń

pllo, 2014-01-03 07:50:17 odpowiedz

Wpisz w Google "Ustawa o systemie oświaty niezgodna z Konstytucją RP!" a dowiesz się o co chodzi.

iar, 2014-01-02 19:12:26 odpowiedz

Najłatwiej zabrać tym, którzy nie mają lobbystów w Sejmie i wpływów w mediach. Zła decyzja!

ixi, 2014-01-02 10:45:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE