PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja dot. podręczników powinna być wdrożona jak najszybciej

  • PAP    11 czerwca 2014 - 07:38
Nowelizacja dot. podręczników powinna być wdrożona jak najszybciej

Senat zajmie się w środę nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Przewiduje ona, począwszy od września tego roku, stopniowe zaopatrzenie uczniów w bezpłatne podręczniki szkolne. Od 2017 r. będą mogli korzystać z nich wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów.
Projekt nowelizacji przygotował rząd. W parlamencie jest on procedowany w trybie pilnym. Sejm uchwalił nowelę 30 maja.

"Zmiana, której dokonujemy jest od dawna oczekiwana przez społeczeństwo (...) Ceny podręczników rosły w sposób uniemożliwiający części rodziców ich zakup" - mówiła wiceminister edukacji Joanna Berdzik we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Zaznaczyła, że projekt nowelizacji spotkał się z szerokim poparciem w Sejmie. Za jego przyjęciem głosowało 409 posłów, trzech było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

"Zmiana, którą proponujemy powinna być wdrożona jak najszybciej. Ze względu na wagę tej nowelizacji i przepisy w niej zawarte, a także na czas i moment, kiedy jesteśmy, czyli tuż przed końcem roku szkolnego (...) bardzo proszę o przyjęcie tej ustawy bez poprawek" - zwróciła się Berdzik do senatorów.

Komisja samorządu nie przychyliła się jednak do tego apelu. Senator Jarosław Obremski (niezależny) zaproponował poprawkę dotyczącą przepisów zakazujących oferowania szkołom korzyści za wybór określonych podręczników lub ćwiczeń.

Według niego znajdujące się tam sformułowanie "w zamian za dokonanie wyboru" zawęża przepis i będzie wykorzystywane w obronie osób uwikłanych w czyny korupcyjne. Dlatego zaproponował wykreślenie słów "w zamian" i pozostawienie samego zapisu "za dokonanie wyboru". Poprawkę tę poparło trzech senatorów, nikt nie był przeciw, troje wstrzymało się od głosu. Jest to jedyna poprawka zaproponowana przez komisję samorządu.

Czytaj też:  ŚZGiP: darmowe podręczniki tak, ale nie w tym roku

Senacka komisja nauki, edukacji i sportu - która zajmowała się projektem w piątek - opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji bez poprawek.

Zgodnie z nowelizacją we wrześniu tego roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok - uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III. Książki te staną się własnością szkół. Dodatkowo w 2014 r. na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych.

Prace nad rządowym "Naszym elementarzem" dla pierwszaków już trwają. W połowie maja rozpoczęto druk pierwszej z czterech zaplanowanych części podręcznika dla najmłodszych. We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że druk pierwszej części jest już na ukończeniu. "Niewielu sądziło, że uda się ten projekt przeprowadzić" - powiedział o elementarzu.

Nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż rządowy podręcznik, pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.