PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja rozporządzenia ws. świadectw szkolnych podpisana

  • PAP    5 marca 2013 - 18:34
Nowelizacja rozporządzenia ws. świadectw szkolnych podpisana

Minister edukacji Krystyna Szumilas podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie świadectw szkolnych - poinformowało we wtorek MEN. Konieczność nowelizacji rozporządzenia związana jest ze stopniowym wprowadzaniem do szkół nowej podstawy programowej nauczania.
Obecny rok szkolny - 2012/2013 - jest trzecim rokiem reformy w szkołach. Od 1 września nie tylko w przedszkolach, I-III klasach szkół podstawowych, klasach I-III gimnazjów, ale także w klasach IV szkół podstawowych i I klasach szkół ponadgimnazjalnych obowiązuje nowa podstawa programowa nauczania.

Z wdrażanie nowej podstawy programowej do kolejnych klas związana jest m.in. zmiana nazw niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, zwiększenie liczby obowiązkowych zajęć ogólnokształcących w zasadniczej szkole zawodowej, wprowadzeniem przedmiotów uzupełniających w liceum ogólnokształcącym i technikum, obowiązkiem realizacji przez uczniów technikum dwóch przedmiotów ogólnokształcących ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym.

Wprowadzenie zmian w systemie kształcenia zawodowego spowodowało konieczność zmian w przepisach dotyczących sposobu dokumentowania potwierdzanych kwalifikacji zawodowych.

Konsekwencją tych zmian jest określenie warunków i trybu wydawania przez okręgowe komisje egzaminacyjne m.in. zaświadczeń o zdaniu egzaminów eksternistycznych, świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i "nowych" dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Dlatego opracowano nowe druki wzorów świadectw, arkuszy ocen, zaświadczeń i dyplomów dostosowanych do tych zmian.

Ponadto opracowano nowe dodatkowe wzory arkuszy ocen dostosowane do wypełniania komputerowego, które mogą być stosowane w szkołach. Nowością jest wprowadzenie nowego wzoru arkusza ocen dla słuchaczy wszystkich typów szkół dla dorosłych (szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego), z wyjątkiem słuchaczy szkoły policealnej dla dorosłych.

Znowelizowane rozporządzenie zawiera wzory druków nowych świadectw, arkuszy ocen, zaświadczeń i dyplomów.

Czytaj też: Nie można wstrzymywać wydawania świadectw

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.