PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty ws. kuratorów a sprawa samorządów

 • Justyna Sobolak    15 grudnia 2015 - 00:01
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty ws. kuratorów a sprawa samorządów

PiS szykuje duże zmiany dla kuratorów oświaty. Zwiększa ich kompetencje i jednocześnie zmienia sposób powoływania. Te zmiany dotkną samorządy. W większym stopniu będą musiały się one liczyć ze zdaniem kuratorów.
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. – Ustawa dotyczy zmiany wieku szkolnego oraz kompetencji kuratorów oświaty i trybu ich powoływania – mówi nam posłanka Marzena Machałek, zastępczyni przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Zwiększone kompetencje kuratorów

Ustawa zakłada duże zmiany w działaniach kuratorów oświaty. Prawo i Sprawiedliwość planuje wzmocnić ich kompetencje. –  Chcemy wzmocnić rolę kuratora jako organu zarządzającego edukacją, organu, który będzie też sprawował nadzór nad sieciami szkół, będzie brał udział przy likwidacji i tworzeniu sieci szkół przez samorządy – mówi posłanka PiS. I uszczegółowia. – Ustawa dotyczy czterech sfer. Pierwsza to przywrócenie konieczności uzyskania pozytywnej opinii kuratorów, jeśli chodzi o likwidację szkół. Druga to przywrócenie obowiązku opiniowania przez kuratora oświaty planów pracy publicznych placówek doskonalenia nauczycieli. Kuratorzy będą też opiniowali kształtowanie sieci szkół. Zmianie ulegnie też tryb powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty – wymienia posłanka PiS.

Zacieśniona współpraca JST z kuratorami

Te zmiany dotkną także samorządy. Będą musiały w większym stopniu liczyć się ze zdaniem kuratorów. Dotychczas rola kuratorów w zakresie likwidacji lub przekształcania przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego sprowadzała się tylko do ich opiniowania. Te opinie nie miały jednak charakteru wiążącego. Samorządy mogły, ale nie musiały się z nimi liczyć. Zmiany proponowane przez PiS mają na celu przywrócenie kontroli kuratorów oświaty nad działaniami jednostek samorządu terytorialnego w zakresie kształtowania sieci publicznych szkół i przedszkoli. To oznacza, że ustalenie przez radę gminy sieci publicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Dodatkowy głos kuratora

Kurator oświaty oceni, czy projektowana sieć przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego zapewni wszystkim dzieciom zamieszkałym na terenie gminy możliwość spełniania tego obowiązku. Taka sama zasada będzie dotyczyła ustalenia przez radę gminy lub radę powiatu planu sieci publicznych szkół. Kurator będzie też opiniował w sprawie likwidacji placówek.

Co ciekawe samorządy, póki co, do przyszłej współpracy są nastawione optymistycznie.

– Wierzę, że kuratorzy, jako osoby nadzorujące placówki edukacyjne, wydają opinie mając na uwadze wyłącznie dobro oświaty, a takie głosy zawsze warto brać pod uwagę, zwłaszcza podczas podejmowania tak kluczowych i trudnych decyzji, jak te dotyczące przyszłości placówek – mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Karuzela kadrowa pod kuratelą

Wszystko wskazuje jednak na to, że samorządy będą musiały układać współpracę z nowymi kuratorami oświaty. PiS zapowiada zmiany kadrowe. Mogą objąć całą Polskę.

– Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zakłada zmiany w trybie powoływania kuratorów oświaty. Zgodnie z nią odwoływał i powoływał kuratora i wicekuratora oświaty będzie minister edukacji narodowej, natomiast konkurs na kuratora będzie organizował i odpowiadał za niego nowy wojewoda. Mamy powołanych nowych wojewodów, lada moment pewnie wicewojewodów, więc najpewniej zmiany na stanowiskach kuratorów nastąpią, ale nie myślę, że w trybie pilnym. Proszę spokojnie poczekać. Myślę, że decyzje będą następować dopiero po nowelizacji, która, mam nadzieję, będzie przyjęta do końca roku albo do połowy stycznia – mówi posłanka PiS.

Jak informuje, być może w tym tygodniu podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy. Drugie czytanie może nastąpić w kolejnym tygodniu. – Myślę, że do końca roku projekt może być podpisany przez Prezydenta. Jeśli się nie uda w tym terminie, to zakładam, że nastąpi to w pierwszej połowie stycznia – mówi Marzena Machałek. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (16)

 • kecaj, 2016-01-13 13:44:29

  Popieram decyzyjne umocnienie pozycji kuratora oświaty. Jako nominat ministra edukacji może skutecznie zablokować pseudoprawną twórczość samorządów w zakresie uwłaszczania się gminnej sitwy na publicznym majątku likwidowanych i przekształcanych placówek oświatowych pod pozorem niewydolności finansow...ej gminy. Pracownicy oświaty nie dajcie się ogłupić bredzeniami burmistrza lub wójta.  rozwiń
 • nauczyciel 54, 2015-12-17 18:29:25

  To wspaniała wiadomość, nie zapomnę jak wójt, który najpierw skończył zawodówkę, a potem zaocznie "wspinał się" po szczeblach kariery naukowej, był przewodniczącym komisji, która przyznawała mi tytuł nauczyciela mianowanego. Skończyłam dzienne studia na uniwersytecie, a ktoś taki decydował... o moim awansie zawodowym. Nigdy nie czułam się tak upokorzona. Wójt nie może decydować o tym, kogo przyjąć do pracy w szkole, bo się na tym nie zna. Jedyne kryterium to znajomości. Być może nowe zadania kuratorów zmienią ten stan rzeczy.  rozwiń
 • rodzic, 2015-12-17 12:06:57

  Do &&@: nie odbiurokratyzować, ale sprywatyzować. Większość problemów wtedy zniknie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Kompetencje w dwóch najważniejszych dziedzinach dydaktycznych: liczenie godzin i znajomość karty nauczyciela, zostaną zastąpione innymi, które dzisiaj są ledwo zau...ważalne. Niestety.  rozwiń