PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowelizacja ustawy ws. konkursów na dyrektorów szkół

  • PAP    12 marca 2010 - 13:30

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą tylko rady gmin, rady powiatów i sejmiki wojewódzkie będą odpowiedzialne za nadzorowanie postępowań konkursowych na stanowisko dyrektora szkoły lub publicznej placówki oświatowej.
Nowelizacja ustawy przywraca wcześniejsze przepisy dotyczące tej kwestii. W ubiegłym roku parlament, nowelizując ustawę o systemie oświaty, zmienił przepisy dotyczące zadań i kompetencji w postępowaniach konkursowych. Rozszerzył wówczas liczbę podmiotów odpowiedzialnych za konkursy - obok rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich - zadania i kompetencje otrzymali także wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast oraz zarządy powiatów i województw. Teraz to rozszerzenie zostało zniesione.

Według posłów PO - autorów projektu nowelizacji - przyjęte wtedy rozwiązanie okazało się wadliwe. Nie pozwala bowiem jednoznacznie stwierdzić, który organ samorządu (organ stanowiący i kontrolny czy organ wykonawczy) i w jakim zakresie jest odpowiedzialny za przeprowadzenie kolejnych czynności nadzorczych związanych z konkursami na stanowisko dyrektora. Jak podkreślili w uzasadnieniu do projektu, "brak jest przesłanek, aby dwa różne organy były wyposażone w tożsame kompetencje".

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty trafi teraz do prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.