PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesna biblioteka w Oświęcimiu

  • PAP    2 czerwca 2011 - 16:27
Nowoczesna biblioteka w Oświęcimiu

Budynek nowej biblioteki publicznej w Oświęcimiu jest już gotowy.
- Pierwsi czytelnicy skorzystają ze zgromadzonych w niej zbiorów pod koniec czerwca - mówi rzeczniczka oświęcimskiego magistratu, Katarzyna Kwiecień.

- Po dwóch latach budowy, zgodnie z planem, siedziba nowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu jest już gotowa. Uroczyste zakończenie inwestycji i przekazanie jej odbędzie się w poniedziałek. Mieszkańcy miasta będą musieli jeszcze poczekać, aby skorzystać z nowej książnicy. Swoje podwoje dla czytelników placówka otworzy pod koniec czerwca. Teraz trwają prace związane z montażem wyposażenia, układaniem księgozbiorów oraz przygotowaniem systemu ochrony i identyfikacji zbiorów - powiedziała Kwiecień.

Czytaj też: Cyfrowa biblioteka za unijne pieniądze

Budowa biblioteki kosztowała ponad 16 mln zł. Ponad 12 mln zł miasto pozyskało na inwestycję z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny miasta to ponad 4 mln zł.

- Biblioteka została zaplanowana jako Galeria Książki. Będzie doskonałym miejscem do spotkań wszystkich mieszkańców. Zmieni się też jej funkcja. Obok gromadzenia i udostępniania księgozbioru, będzie także zaspokajać potrzeby intelektualne i integracyjne użytkowników - powiedziała Kwiecień.

W nowej bibliotece na parterze znajdują się m.in.: czytelnia czasopism i prasy codziennej, wielofunkcyjna sala audytoryjna na około 140 miejsc, klasopracownie, oraz bawialnia dla dzieci, a także dział multimedialny ze stanowiskami komputerowymi, dwie salki kinowe oraz miejsce dla osób niedowidzących i niedosłyszących z multilektorem i programem udźwiękawiającym, a także filmami z audiodeskrypcją.

Na pierwszym piętrze usytuowano czytelnię naukową i internetową, dział dla dzieci i młodzieży z klasopracownią, salą telewizyjną i kącikiem malucha oraz Centrum Literatury Dziecięcej. Na drugim piętrze mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dział obcojęzyczny z tłumaczami elektronicznymi i miejscem do spotkań klubowych lub np. czytania własnej książki. Biblioteka ma też podziemny parking.

- Przygotowano również rozwiązania ułatwiające korzystanie z obiektu przez osoby niepełnosprawne. Teren wokół biblioteki został zagospodarowany i tworzy rodzaj deptaku, gdzie można spacerować, jeździć na rolkach czy rowerze, a także odpocząć na ławeczkach - dodała Kwiecień.

Miejska Biblioteka Publiczna od ponad 60 lat funkcjonowała w adaptowanych pomieszczeniach, wynajmowanych od różnych administratorów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.