PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesne Centrum Edukacji Międzynarodowej

  • PAP    6 kwietnia 2011 - 12:35
Nowoczesne Centrum Edukacji Międzynarodowej

Jaskinia 3D, laboratorium symulujące giełdę, roboty humanoidalne to niektóre atrakcje Centrum Edukacji Międzynarodowej, które powstało w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowano na maj, ale studenci korzystają z niego już od stycznia. W centrum będą się kształcić specjaliści z branży informatycznej.

Wybudowano 17 specjalistycznych laboratoriów, wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt o wartości 10 mln zł. Jak podkreślił dyrektor ds. informatyki na tej uczelni Lucjan Hajder, laboratoria pokażą, jak wykorzystać zaawansowane i bardzo nowoczesne rozwiązania informatyczne w różnych dziedzinach życia.

W centrum znalazło się laboratorium podstaw automatyki i robotyki, laboratorium finansowe, przetwarzania dźwięku i akustyki, a także laboratorium inteligentnych systemów informacyjnych, w tym diagnostyka obrazowa, grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej oraz zdalnej diagnostyki medycznej.

Unikalnym w skali kraju rozwiązaniem wprowadzonym w rzeszowskiej uczelni jest wirtualna jaskinia funkcjonująca w ramach Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. Dzięki okularom 3D użytkownik widzi trójwymiarowy obraz generowany przez komputery, tworzący wirtualną rzeczywistość w jaskini.

Na ścianach wyświetlany jest dowolny obraz, np. góry, morze, las albo jakieś pomieszczenie. „Użytkownik może chodzić po wirtualnym świecie, słuchać dźwięków, a dzięki specjalnym rękawicom, może nawet dotykać wirtualnych przedmiotów” – wyjaśnił Hajder.

Wirtualne światy dla użytkowników jaskini, którą zainteresowała się Akademia Obrony Narodowej do symulacji pola walki, tworzyć będą studenci i naukowcy uczelni.

Kolejne innowacyjne rozwiązanie rzeszowskiej uczelni to jedno z pierwszych w Europie Środkowo-Wschodniej laboratorium finansowe, symulujące giełdę i warunki pracy maklera.

W sali znajdują się 24 komputery wyposażone w podwójne monitory, takie, jakich używają maklerzy giełdowi. Sprzęt ten umożliwia łatwe i komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym, szczególnie wykresami cenowymi.

W laboratorium znajduje się również ściana graficzna (video wall), składająca się z sześciu mniejszych wyświetlaczy. Każdy z nich pokazuje inne informacje finansowe. Obsługi nowoczesnych robotów: humanoidalnych i przemysłowych, używanych w fabrykach do produkcji oraz ich programowania studenci będą się mogli nauczyć w laboratorium automatyki i robotyki.

Centrum Edukacji Międzynarodowej to projekt unijny zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Koszt inwestycji to ponad 27 mln złotych, z czego ponad 22 mln zł to środki unijne, a prawie 4 mln pochodzi z budżetu państwa.

Zakończenie projektu zaplanowano początkowo na grudzień 2011 r., ale oficjalne otwarcie nastąpi już w maju tego roku. W centrum został zainstalowany system nagłośnienia sal i tłumaczeń symultanicznych i wideokonferencji.

Oprócz laboratoriów znajduje się w nim m.in. sala audytoryjna dla 300 osób, biblioteka multimedialna. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Laboratoria komputerowe wyposażone są w specjalny sprzęt dla osób niedowidzących, w monitory i drukarki Braille'a. Dla osób niedosłyszących w salach wykładowych i ćwiczeniowych zainstalowano specjalne pętle indukcyjne ułatwiające odbiór przekazu audio.

Programy nauczania będą odpowiadać bezpośrednio na zapotrzebowanie rynku pracy, a kształcenie będzie dopasowane do potrzeb branży wysokich technologii w województwie podkarpackim, m.in. klastra Doliny Lotniczej. W specjalistycznych laboratoriach i pracowniach badania będą prowadzić również firmy współpracujące z uczelnią.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • z żywymi, 2011-04-06 16:40:42

    ''WAŻNE SĄ W ZYCIU TE DNI,KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNAMY''-GRECHUTA Fajnie,że są atrakcje,które mozna sobie tylko wymarzyć...