PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowoczesność w miejsce dawnych młynów

  • JK/torun.pl    13 czerwca 2011 - 18:19
Nowoczesność w miejsce dawnych młynów

Na nowo ożywają ceglane budynki dawnych Młynów Toruńskich.
Z początkiem 2011 ruszyła adaptacja części obiektu na Centrum Nowoczesności. Interaktywne muzeum nauki ma przyciągać do Torunia turystów oraz inspirować młodych torunian do studiowania nauk przyrodniczych.

Dawne młyny przy ul. Kościuszki, przez lata opustoszałe i zaniedbane, za kilka lat będą nie do poznania. Trwa ich przebudowa i adaptacja na Centrum Nowoczesności. W tym interaktywnym muzeum zwiedzający będą poznawać różne dziedziny nauki poprzez zabawę, eksperyment, udział w doświadczeniach i samodzielnych obserwacjach. Zaprojektowane na kilku kondygnacjach sale tematyczne, poświęcone różnym działom nauki, umożliwią zwiedzającym samodzielne, aktywne i doświadczalne pogłębianie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Pomysłodawcy Centrum liczą, że nowa placówka stanie się turystyczną atrakcją o znaczeniu krajowym i wzbogaci ofertę turystyczno-naukową kopernikańskiego Torunia.

Czytaj też: Stary wiatrak odmłodniał

Prace adaptacyjne w młynach prowadzi firma "POL-AQUA" z Piaseczna. Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2011 r. Na potrzeby Centrum Nowoczesności jest adaptowana wyższa część młynów, widoczna z daleka "wieża" - budynek dawnych silosów zbożowych i młyna żytniego.Przebudowa i modernizacja kompleksu polega na niemal całkowitym zburzeniu wszystkich elementów wewnętrznych i stworzeniu nowego układu przestrzennego. Ceglana fasada obiektu pozostanie bez zmian, będzie jedynie wyremontowana. Powstaną dodatkowe otwory okienne i drzwiowe. Budynek pochodzi z lat 40-tych XX wieku i jest pod ochroną konserwatorską. Oprócz prac budowlanych zadaniem wykonawcy jest wyposażenie budynku w niezbędne instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne, roboty drogowe i zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Koszt inwestycji to blisko 28,4 mln zł brutto.

 

Obecnie w budynku silosów kończą się roboty rozbiórkowe i trwają prace konstrukcyjne - wykonywanie nowych stropów żelbetowych. Zakończenie adaptacji planowane jest na koniec roku 2012. Potem rozpocznie się wyposażanie placówki zgodnie z jej koncepcją programową. Pierwszych zwiedzających Centrum Nowoczesności przyjmie w 2013 roku. Inwestycja jest prowadzona ze środków miasta i funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 32,4 mln zł.

Decyzją toruńskich radnych Centrum Nowoczesności ma status toruńskiej instytucji kultury. Będzie zarządzane i reprezentowane przez dyrektora, którego powołuje i odwołuje prezydent Torunia (oceń prezydenta). Dyrektor odpowiada za całokształt funkcjonowania instytucji, w tym za jego gospodarkę finansową. Na stanowisko to została wybrana w konkursie Monika Wiśniewska - doktor fizyki, absolwentka toruńskiego UMK, uczestniczka licznych staży i projektów międzynarodowych, aktualnie będąca dziekanem Wydziału Lotnictwa i Kosmonautyki w Wyższej Szkole Środowiska w Bydgoszczy. Organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z działalnością statutową Centrum Nowoczesności jest Rada Programowa, licząca od 7 do 9 członków, przedstawicieli środowiska kultury i nauki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.