PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowość w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

  • PAP    19 lipca 2011 - 10:08
Nowość w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zajęła pierwsze miejsce wśród instytucji zabiegających o środki na digitalizację zbiorów w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+.
180 tys. zł uzyskanej dotacji pozwoli na digitalizację „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” z lat 1925-1938 i udostępnienie go w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

„Cieszymy się, że nasz wniosek został oceniony przez ekspertów najwyżej. Uzyskane pieniądze przeznaczymy na zakup sprzętu komputerowego i dysków o dużej pojemności, na których zapisywane są dane skanowane z gazet. Ta dotacja umożliwi nam digitalizację „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” z lat 1925–1938 ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie. To gazeta bardzo ceniona przez historyków zajmujących się dziejami II Rzeczpospolitej i wiemy, że bardzo wielu studentów i badaczy czeka na jego cyfrową wersję” – powiedział dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz.

Zaznaczył, że placówka podejmie starania o digitalizację ostatniego – 1939 – rocznika gazety – który nie jest w komplecie dostępny w krakowskim Archiwum Państwowym i trzeba będzie go pozyskać z innego źródła.

„Ilustrowany Kurier Codzienny” był wydawany w Krakowie w latach 1910-1939. Był największym i najważniejszym dziennikiem okresu międzywojennego, obejmującym swym zasięgiem cały kraj.

Z gazetą współpracowali czołowi polscy dziennikarze i publicyści oraz ludzie kultury i nauki.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.malopolska.pl) prowadzona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie jest finansowana przez samorząd województwa. Jej zasób obejmuje prawie 58 tys. publikacji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.